Co wybrać szambo czy przydomową oczyszczalnię ścieków?

Budując dom na przedmieściu, które nie ma dostępu do kanalizacji, konieczny jest zakup oraz montaż szamba. Wybór odpowiedniego zbiornika nie jest jednak taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Na rynku znajdziemy obecnie wiele różnych rodzajów szamba oraz oczyszczalni ścieków. Najczęstszym dylematem jest decyzja pomiędzy wyborem oczyszczalni ścieków a szambem jednokomorowym lub dwukomorowym. Co musisz o nich wiedzieć?

Szambo czy oczyszczalnia ścieków?

Wywóz ścieków z typowego szamba wiąże się z niemałymi kosztami. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczalni przydomowych. Mimo tego, że koszt, jaki musimy włożyć w zbiornik na początek, jest większy, w dłuższej perspektywie czasu, rozwiązanie pozwala nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Tego typu inwestycja może zwrócić się nawet w ciągu 5 lat od momentu montażu! Właśnie dlatego oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większą popularnością.

Osadnik gnilny – co to takiego?

Osadnik gnilny, zwany także osadnikiem wstępnym to jeden z głównych elementów wyposażenia przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to szczelny zbiornik, który pobiera ścieki produkowane przez domowników. Do swojej pracy wykorzystuje przewód kanalizacyjny. To właśnie tutaj zachodzą pierwsze etapy oczyszczania ścieków. 

W osadniku gnilnym zachodzą dwa procesy. Pierwszy z nich to oczyszczanie mechaniczne. Ścieki stanowią zawiesinę, z której cięższe od wody cząsteczki opadają na dno zbiornika i ulegają fermentacji. Lżejsze z kolei wypływają na powierzchnię, w większości tworząc tzw. kożuch, który należy co jakiś czas usuwać. Proces jest skuteczny wtedy, gdy trwa ok. 3 dni. Po zakończeniu tego etapu ciecz przemieszcza się do kolejnego etapu procesu oczyszczania, który przebiega poza osadnikiem glinianym.

Co ważne, do osadnika musi być zapewniony stały dostęp w celu jego wyczyszczenia. Zbiornik wymaga także wentylowania, gdyż procesy rozkładu zachodzące w nim tworzą nieprzyjemne zapachy oraz niebezpieczne gazy.

Rodzaje osadników – jakie wyróżniamy?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje osadników. Pierwszy z nich to osadnik gnilny jednokomorowy, drugi to z kolei osadnik gnilny dwukomorowy. To, co je odróżnia to przede wszystkim wielkość. Co więcej, zwiększenie liczby komór wydłuży także drogę ścieków, co przełoży się na poprawę skuteczności oczyszczania. Dzięki komorom cały proces przebiegnie sprawniej i bardziej efektywnie. 

  • Osadnik gnilny jednokomorowy. Jest to zbiornik, który nie posiada komór. Oczyszczanie zachodzi tu w całej komorze. Następnie, ściek przepływa przez specjalny filtr do systemu rozsączania – tam zachodzi doczyszczanie tlenowe.
  • Osadnik gnilny dwukomorowy. Jego zaletą jest fakt, iż po oddzieleniu ścieku grubego od wodnistego, drugi z nich przepływa do drugiej komory, gdzie następuje dalsze oczyszczenie. Druga z komór wyposażona jest w filtr.

Który z nich będzie lepszy? Oczywiście, bardziej wydajny będzie osadnik gnilny dwukomorowy. Jest to spowodowane nie tylko bardziej dokładnym oczyszczaniem ścieków ze względu na ich dłuższą drogę do przebycia, ale także faktem, iż na filtr trafia znacznie mniej zanieczyszczeń. Porównując koszty eksploatacji, również oczyszczanie dwukomorowe wygra ten pojedynek. Jest bowiem tańsze w eksploatacji. Mimo tego, że jest to droższy zakup na początek, w późniejszym czasie nieczystości z niego są wywożone znacznie rzadziej.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Wszystkie przydomowe oczyszczalnie ścieków działają na tej samej zasadzie. Najpierw następuje w nich etap oczyszczania beztlenowego, a następnie tlenowego.

Pierwszym etapem są procesy zachodzące w osadniku gnilnym. Wywoływane są one przez bakterie beztlenowe. Po przejściu ścieków przez filtr przechodzimy do drugiego etapu oczyszczania, gdzie klarowane ścieki poddawane są dalszemu oczyszczaniu w warunkach beztlenowych. Wówczas następuje rozkładanie oraz neutralizowanie zanieczyszczeń groźnych dla środowiska.

Czym różni się oczyszczalnia ścieków od szamba i które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Oczyszczalnia ścieków różni się od szamba głównie sposobem działania i efektywnością w oczyszczaniu ścieków. Szambo jedynie gromadzi ścieki, które muszą być regularnie wywożone, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Oczyszczalnia ścieków, dzięki procesom beztlenowym i tlenowym, oczyszcza ścieki na tyle, że mogą być one bezpiecznie odprowadzane do środowiska. Mimo wyższych kosztów początkowych, oczyszczalnia jest bardziej opłacalna w dłuższej perspektywie, ponieważ znacznie obniża koszty eksploatacyjne i wymaga rzadszego wywozu nieczystości.

Co to jest osadnik gnilny i jakie są jego rodzaje?

Osadnik gnilny to kluczowy element przydomowej oczyszczalni ścieków, służący do wstępnego oczyszczania ścieków. W osadniku zachodzą procesy mechanicznego oczyszczania, gdzie cięższe cząsteczki opadają na dno, a lżejsze wypływają na powierzchnię. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje osadników: jednokomorowy i dwukomorowy. Osadnik dwukomorowy jest bardziej efektywny, ponieważ zapewnia lepsze oczyszczenie ścieków dzięki dłuższej drodze, którą muszą one przebyć, i lepszemu oddzieleniu zanieczyszczeń przed dalszym oczyszczaniem.

Jakie są zalety przydomowej oczyszczalni ścieków i jak działa?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków oferuje wiele zalet, w tym znaczne oszczędności finansowe w dłuższej perspektywie, mniejszą częstotliwość wywozu nieczystości i pozytywny wpływ na środowisko dzięki efektywnemu oczyszczaniu ścieków. Działa na zasadzie dwuetapowego procesu: beztlenowego oczyszczania w osadniku gnilnym, gdzie zachodzi fermentacja i oddzielenie cięższych cząsteczek, a następnie tlenowego oczyszczania, gdzie dochodzi do neutralizacji zanieczyszczeń. Takie rozwiązanie pozwala na bezpieczne odprowadzanie oczyszczonych ścieków do środowiska.

Zobacz również

Jakie są rodzaje pomp do deszczówki?

Zbieranie wody deszczowej, po to, aby by wykorzystać ją do podlewania ogrodu, prania, spłukiwania czy mycia nawierzchni wokół domu, znane jest ludziom od bardzo dawna. Jest to świetny sposób na oszczędzanie wody i niezwykle ważna kwestia w dzisiejszych czasach.

Przydomowa oczyszczalnia- zgłoszenie krok po kroku

W coraz większej ilości gospodarstw domowych, które pozbawione są dostępu do kanalizacji, właściciele decydują się na usunięcie problematycznego zbiornika bezodpływowego i zastąpienie go ekologiczną  przydomową oczyszczalnią ścieków.