Konsultacja z doradcą:

Co wybrać szambo czy przydomową oczyszczalnię ścieków?

Budując dom na przedmieściu, które nie ma dostępu do kanalizacji, konieczny jest zakup oraz montaż szamba. Wybór odpowiedniego zbiornika nie jest jednak taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Na rynku znajdziemy obecnie wiele różnych rodzajów szamba oraz oczyszczalni ścieków. Najczęstszym dylematem jest decyzja pomiędzy wyborem oczyszczalni ścieków a szambem jednokomorowym lub dwukomorowym. Co musisz o nich wiedzieć?

Szambo czy oczyszczalnia ścieków?

Wywóz ścieków z typowego szamba wiąże się z niemałymi kosztami. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczalni przydomowych. Mimo tego, że koszt, jaki musimy włożyć w zbiornik na początek, jest większy, w dłuższej perspektywie czasu, rozwiązanie pozwala nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Tego typu inwestycja może zwrócić się nawet w ciągu 5 lat od momentu montażu! Właśnie dlatego oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większą popularnością.

Osadnik gnilny – co to takiego?

Osadnik gnilny, zwany także osadnikiem wstępnym to jeden z głównych elementów wyposażenia przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to szczelny zbiornik, który pobiera ścieki produkowane przez domowników. Do swojej pracy wykorzystuje przewód kanalizacyjny. To właśnie tutaj zachodzą pierwsze etapy oczyszczania ścieków. 

W osadniku gnilnym zachodzą dwa procesy. Pierwszy z nich to oczyszczanie mechaniczne. Ścieki stanowią zawiesinę, z której cięższe od wody cząsteczki opadają na dno zbiornika i ulegają fermentacji. Lżejsze z kolei wypływają na powierzchnię, w większości tworząc tzw. kożuch, który należy co jakiś czas usuwać. Proces jest skuteczny wtedy, gdy trwa ok. 3 dni. Po zakończeniu tego etapu ciecz przemieszcza się do kolejnego etapu procesu oczyszczania, który przebiega poza osadnikiem glinianym.

Co ważne, do osadnika musi być zapewniony stały dostęp w celu jego wyczyszczenia. Zbiornik wymaga także wentylowania, gdyż procesy rozkładu zachodzące w nim tworzą nieprzyjemne zapachy oraz niebezpieczne gazy.

Rodzaje osadników – jakie wyróżniamy?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje osadników. Pierwszy z nich to osadnik gnilny jednokomorowy, drugi to z kolei osadnik gnilny dwukomorowy. To, co je odróżnia to przede wszystkim wielkość. Co więcej, zwiększenie liczby komór wydłuży także drogę ścieków, co przełoży się na poprawę skuteczności oczyszczania. Dzięki komorom cały proces przebiegnie sprawniej i bardziej efektywnie. 

  • Osadnik gnilny jednokomorowy. Jest to zbiornik, który nie posiada komór. Oczyszczanie zachodzi tu w całej komorze. Następnie, ściek przepływa przez specjalny filtr do systemu rozsączania – tam zachodzi doczyszczanie tlenowe.
  • Osadnik gnilny dwukomorowy. Jego zaletą jest fakt, iż po oddzieleniu ścieku grubego od wodnistego, drugi z nich przepływa do drugiej komory, gdzie następuje dalsze oczyszczenie. Druga z komór wyposażona jest w filtr.

Który z nich będzie lepszy? Oczywiście, bardziej wydajny będzie osadnik gnilny dwukomorowy. Jest to spowodowane nie tylko bardziej dokładnym oczyszczaniem ścieków ze względu na ich dłuższą drogę do przebycia, ale także faktem, iż na filtr trafia znacznie mniej zanieczyszczeń. Porównując koszty eksploatacji, również oczyszczanie dwukomorowe wygra ten pojedynek. Jest bowiem tańsze w eksploatacji. Mimo tego, że jest to droższy zakup na początek, w późniejszym czasie nieczystości z niego są wywożone znacznie rzadziej.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Wszystkie przydomowe oczyszczalnie ścieków działają na tej samej zasadzie. Najpierw następuje w nich etap oczyszczania beztlenowego, a następnie tlenowego.

Pierwszym etapem są procesy zachodzące w osadniku gnilnym. Wywoływane są one przez bakterie beztlenowe. Po przejściu ścieków przez filtr przechodzimy do drugiego etapu oczyszczania, gdzie klarowane ścieki poddawane są dalszemu oczyszczaniu w warunkach beztlenowych. Wówczas następuje rozkładanie oraz neutralizowanie zanieczyszczeń groźnych dla środowiska.

Zobacz również

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cechują się trwałością, odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne oraz niemal całkowitym brakiem konieczności ich obsługiwania. Mimo że każdy system oczyszczania opatrzony jest