Czy warto inwestować w zbiornik na deszczówkę?

Inwestycja w zbiornik na deszczówkę ma nie tylko charakter ekologiczny. Stale rosnące ceny wody nie sprzyjają opłacalności przydomowych upraw, podnoszą także koszty eksploatacyjne budynków w kontekście wykorzystania wody użytkowej (z wyjątkiem wody przeznaczonej do celów spożywczych). Jak dobrać zbiornik na wodę? Jakie wymiary zbiornika będą optymalne i czy opłaca się inwestować w instalację gromadzącą wodę deszczową?

Spis treści

Jakie właściwości ma woda deszczowa, korzystne z punktu widzenia gospodarstwa domowego?

Woda deszczowa jest przede wszystkim czysta. Jej skład w danej lokalizacji odzwierciedla zawartość atmosfery (roztwory słabych kwasów), przy czym to, co zawierać będzie pojemnik na deszczówkę, jest zwykle efektem spływania cieczy po powierzchni dachu i w rynnach. Z tego powodu zaleca się stosowanie odpowiednich filtrów.

Cechy wody deszczowej:

  • Bezbarwność – Woda deszczowa jest zazwyczaj bezbarwna, co różni ją od wody pochodzącej z innych źródeł.
  • Czystość – Woda deszczowa jest relatywnie czysta. Niestety na jej skład wpływa zawartość atmosfery (pyłki, kurz, spaliny samochodowe i zanieczyszczenia przemysłowe). W nieco lepszej sytuacji są mieszkańcy miejscowości oddalonych od dużych aglomeracji miejskich i ośrodków przemysłowych.
  • Niskie zasolenie – Wody opadowe są wynikiem procesu parowania, co siłą rzeczy przekłada się na niskie zasolenie.
  • Odpowiedni pH – Podobnie jak czystość wody, tak i odczyn pH ściśle związany jest z uwarunkowaniami panującymi w danej lokalizacji. Woda deszczowa z zasady ma pH lekko kwaśne (ok. 5,6), ze względu na rozpuszczenie dwutlenku węgla z atmosfery.
  • Brak chlorków – W przeciwieństwie do wody pitnej woda deszczowa nie zawiera substancji chemicznych, dodawanych do płynu w celu dezynfekcji.

Zastosowanie wody opadowej zbieranej w zbiornikach na deszczówkę

Aby w pełni korzystać z zalet posiadania własnej wody użytkowej, niezbędna jest inwestycja w zbiornik na deszczówkę. Jest to realne rozwiązanie nawet w przypadku niewielkiej dostępnej przestrzeni w ogrodzie czy na działce. W tym celu stosuje się zbiorniki na deszczówkę podziemne, które mimo optymalnej pojemności nie zajmują cennego miejsca, które z powodzeniem można przeznaczyć pod uprawy roślin. Lub warzyw.

Woda deszczowa jest zwykle wykorzystywana do:

  • podlewania roślin;
  • mycia pojazdów;
  • spłukiwania powierzchni utwardzonych na posesji;
  • spłukiwanie toalet;
  • prania.
  • I wielu innych.

Dlaczego opłaca się gromadzić wodę deszczową w zbiorniku na wodę?

Z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest ekologia, drugim ekonomia. Wypada przypomnieć, że roczny koszt uzdatniania wody przy wykorzystaniu domowych systemów uzdatniania wynosi ponad 6000 zł!

Zapotrzebowanie można zaspokoić, korzystając ze zbiorników cechującymi się różnymi pojemnościami. Może to być zbiornik na wodę 1000 lpolecany do niewielkich gospodarstw domowych, jak również większe zbiorniki na deszczówkę 5000 l, znajdujące swoje zastosowanie w gospodarstwach specjalizujących się w różnego rodzaju uprawach.

Zbiornik na deszczówkę – korzyści:

  1. Oszczędność wody – zbieranie i przechowywanie deszczówki pozwala na wykorzystanie jej w różnych celach, takich jak podlewanie ogrodu, mycie samochodu czy spłukiwanie toalety. Dzięki temu można znacznie ograniczyć zużycie wody pitnej, co prowadzi do oszczędności na rachunkach za wodę;
  2. Środowisko – korzystanie z deszczówki redukuje obciążenie lokalnych sieci wodociągowych. W niektórych regionach, gdzie dostęp do czystej wody może być ograniczony, wykorzystanie deszczówki może pomóc w ochronie zasobów wody i zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko;
  3. Jakość wody – deszczówka jest naturalnie miękka i nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych obecnych w wodzie pitnej. Może być więc stosowana w wielu domowych czynnościach, bez konieczności użycia wody odsalanej lub chemicznie uzdatnianej;
  4. Bezpieczeństwo w przypadku awarii wodociągu – dysponowanie własnym zbiornikiem na deszczówkę zapewnia niezależne źródło wody w przypadku awarii wodociągu. Może to być szczególnie istotne w przypadku obszarów, gdzie dostęp do wody jest niestabilny.

Z uwagi na długoterminowość eksploatacji zbiornika na wodę, warto skorzystać z oferty renomowanego dostawcy. Wyłącznie taki zapewni zbiorniki cechujące się wysoką trwałością i bezawaryjnością. Przy wyborze zbiornika należy też uwzględnić wielkość powierzchni dachu oraz ilość opadów w skali roku co determinuje bezpośrednio rozmiar zbiornika.

Zobacz również

Jakie są rodzaje pomp do deszczówki?

Zbieranie wody deszczowej, po to, aby by wykorzystać ją do podlewania ogrodu, prania, spłukiwania czy mycia nawierzchni wokół domu, znane jest ludziom od bardzo dawna. Jest to świetny sposób na oszczędzanie wody i niezwykle ważna kwestia w dzisiejszych czasach.