5 mitów na temat oczyszczalni ekologicznych

Oczyszczalnie ekologiczne to rozwiązania, które zyskują w Polsce coraz więcej zwolenników. Wynika to z faktu, że są dużo wygodniejsze i tańsze w eksploatacji niż tradycyjne szamba. Nadal jednak w ich kontekście pojawia się wiele nieprawdziwych przekonań. W ich rozwianiu pomoże niniejszy artykuł, który przedstawia 5 mitów na temat oczyszczalni ekologicznych.

Przeróbka szamba na oczyszczalnie ekologiczną jest niemożliwa

Niestety, wiele osób nadal uważa, że przeróbka szamba betonowego na oczyszczalnie ekologiczną jest niemożliwa. Jest to nieprawda. Podkreślić warto fakt, że dokonanie modernizacji nie jest dużo trudniejsze niż budowa oczyszczalni ekologicznej od podstaw. W obu przypadkach oczyszczalnia ekologiczna musi być odpowiednio zaprojektowana, a projekt musi uwzględniać nie tylko specyfikę konkretnej działki, ale również przebieg istniejącej instalacji.

Oczyszczalnie ekologiczną musisz oczyszczać tak często jak szambo

Popularnym mitem jest również ta o częstotliwości wywozu nieczystości. Nadal krąży opinia o tym, że zawartość oczyszczalni musi być wywożona  równie często jak szambo. Rzeczywiście prawdą jest, że ekologiczne oczyszczalnie również należy opróżniać, jednak robi się to ze zdecydowanie mniejszą częstotliwością (1-2 razy w roku) niż w przypadku tradycyjnego szamba. W efekcie przekłada się to na mniejsze koszty związane z usuwaniem należności, a także większą wygodę, szczególnie zimą.

Do oczyszczalni ekologicznej nie musisz dawać bakterii

Fenomen oczyszczalni ekologicznych polega na zapewnieniu odpowiedniego przepływu nieczystości, które na kolejnych etapach przepływu są rozdrabniane oraz niwelowane. Główną rolę odgrywają jednak biopreparaty do przydomowych oczyszczalni ścieków, które umożliwiają zachodzenie odpowiednich procesów bio redukcji. Bakterie do oczyszczalni tlenowych są zatem niezastąpione, jeżeli chodzi o ich prawidłowe działanie. Zwróćmy również uwagę na fakt, że ich cena jest zdecydowanie niższa, niż koszt wywozu nieczystości z tradycyjnego szamba. Regularne uzupełnianie bakterii dodatkowo udrażnia przewody kanalizacyjne oraz przeciwdziała zaleganiu tłuszczy.

Oczyszczalnia ekologiczna się nie opłaca

W przypadku oczyszczalni ekologicznych popularny jest również mit, który mówi, że są to rozwiązania nieopłacalne. W tym przypadku również jest to nie prawda, ponieważ nawet stosunkowo duży wydatek związany z budową oczyszczalni ekologicznej (od 5 do 15 tys. złotych) zwraca się w długoterminowej perspektywie. Wynika to przede wszystkim z ograniczenia kosztów wywozu nieczystości, a także faktu, że ceny tego typu usług z pewnością będą rosły. Oczyszczalnia jest natomiast budowana na lata, w związku z czym im wcześniej przeprowadzona zostanie tego typu inwestycja, tym szybszy będzie zwrot, a w dalszej kolejności uzyskiwanie oszczędności.

Oczyszczalnie ekologiczne nie mają dofinansowań

Mitem jest również twierdzenie, że oczyszczalnie ekologiczne nie mają dofinansowań. Oczywiście nie jest to prawdą, dofinansowanie szamb ekologicznych pozwala zredukować koszty inwestycji, a co za tym idzie zdecydowanie szybciej zacząć uzyskiwać oszczędności. Dotacje do oczyszczalni ścieków przyznawane są przez gminy, które uzyskują środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub bezpośrednio z funduszy unijnych. Dokładną wartość dotacji określa każda indywidualnie każda gmina, a maksymalna wysokość dofinansowania może wynosić nawet 80% wartości inwestycji. Dotacje obejmują zakup zbiornika i wszystkich wymaganych elementów instalacji, a także jej montaż, czyli wynajęcie odpowiedniego sprzętu (np. koparki) oraz należność za usługę montażową. Dofinansowaniu nie podlegają natomiast czynności związane z przygotowywaniem dokumentacji projektowej, czy uzyskaniem zgody na budowę oczyszczalni.

Podsumowując, wokół przydomowych oczyszczalni ekologicznych powstało sporo mitów, które w wielu przypadkach stanowią przeszkodę w realizacji tego rodzaju inwestycji. Wiara w nie jest poważnym błędem, ponieważ ekologiczne oczyszczalnie to rozwiązania, które są nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale również korzystne z ekonomicznego punktu widzenia.

Co to jest przydomowa ekologiczna oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa ekologiczna oczyszczalnia ścieków to system oczyszczania ścieków z domu lub budynku, który wykorzystuje naturalne procesy biologiczne do usuwania zanieczyszczeń.

Jak działa przydomowa ekologiczna oczyszczalnia ścieków?

Ten system opiera się na bakteriach beztlenowych, które biologicznie rozkładają substancje organiczne w ściekach, przekształcając je w bezpieczne produkty.

Dlaczego warto zainstalować przydomową ekologiczną oczyszczalnię ścieków?

Takie rozwiązanie pozwala na lokalne oczyszczanie ścieków, redukcję wpływu na środowisko, a także może być wymagane w przypadku braku dostępu do kanalizacji.

Czy każdy może zainstalować przydomową ekologiczną oczyszczalnię ścieków?

Tak, ale to zależy od lokalnych przepisów i warunków glebowych. Niektóre obszary mogą mieć ograniczenia dotyczące instalacji takich systemów.


Zobacz również

Dofinansowania do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków

Coraz więcej gospodarstw domowych stawia na ekologię. Przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie wygodne i bez negatywnego wpływu na środowisko. Mimo że jest coraz popularniejsze, wiele rodzin nie decyduje się na takowe z powodów finansowych.