Konsultacja z doradcą:

Witamy w sklepie XYMEN

Posiadamy szeroki wybór zbiorników oraz oczyszczalni dla domu, które zmienią codzienne życie Twojej rodziny i uczynią je bardziej komfortowym.

Oczyszczalnie ekologiczne

Wyświetlanie 1–9 z 28 wyników

Zyskaj kontrolę nad zasobami swojego domu

Posiadamy szeroki wybór zbiorników oraz oczyszczalni dla domu, które zmienią codzienne życie Twojej rodziny i uczynią je bardziej komfortowym. Naszym atutem jest staranność wykonywania prac oraz kompleksowość usług. Działamy na danym rynku już od długiego czasu, co pozwoliło nam dokładnie zapoznać się z producentami, parametrami oraz trudnymi przypadkami. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować wyroby spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa i przydatne w długotrwałej eksploatacji. Wszelkie zamówienia realizujemy terminowo i możemy się pochwalić konkurencyjnymi cenami. Przyjdź i przekonaj się sam! Zobacz już teraz naszą ofertę!

 

Oczyszczalnie ekologiczne

Osadnik gnilny jest zbiornikiem (jedno-, dwu- lub trzykomorowym) w którym zachodzi większość procesów oczyszczania w ekologicznych oczyszczalniach ścieków. Za pomocą procesów sedymentacji i flotacji cząstki stałe, lżejsze od ścieków wypływają na powierzchnię tworząc kożuch, cząstki cięższe od ścieków odkładają się na dnie zbiornika i tworzą osad. Osad ten ulega powolnemu procesowi fermentacji dzięki bakteriom beztlenowym. Cząstki zanieczyszczeń są rozkładane na substancje rozpuszczalne w wodzie oraz nierozpuszczalne substancje mineralne. Następnie, poprzez podniesienie poziomu ścieków w osadniku, zostaje wymuszony przepływ przez filtr, który gwarantuje separację zanieczyszczeń floatujących.

Kolejnym etapem oczyszczania ścieków jest drenaż rozsączający, gdzie następuje biologiczne doczyszczanie ścieków. Jest to możliwe dzięki natlenieniu powierzchni płynących ścieków poprzez system wentylacji niskiej, który znajduję się na końcu każdej nitki drenażowej. Dzięki prostym zjawiskom fizycznym część powietrza z rur drenażowych zaczyna rozpuszczać się w ściekach podczyszczonych, co umożliwia wzrost flory bakteryjnej tlenowej. Tak oczyszczone ścieki trafiają do gruntu i następuje ich rozsączanie.

Czym jest oczyszczalnia ekologiczna?

Oczyszczalnia ekologiczna to system stworzony do tlenowego i beztlenowego oczyszczania ścieków. Do oczyszczania beztlenowego dochodzi w osadniku gnilnym, natomiast do oczyszczania tlenowego w drenażu rozsączającym. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje oczyszczalni ekologicznych – drenażowe oraz tunelowe. Czym się różnią?

Podstawową różnicą jest system oczyszczania ścieków, który w przypadku oczyszczalni tunelowych obejmuje zarówno metodę mechaniczną, jak i biologiczno-tlenową. Segregacja odpadów nierozpuszczalnych w wodzie następuje w funkcjonalnych tunelach. W przypadku oczyszczalni drenażowej ścieki w pierwszej kolejności trafiają do osadnika gnilnego, a następnie przepływają przez drenaż rozsączający i są oczyszczane w sposób biologiczno-tlenowy.

Które rozwiązanie wybrać? Wiele w tym przypadku zależy od wielkości działki. Jeżeli jest ona niewielka korzystniejszym rozwiązaniem jest oczyszczalnia tunelowa, która zajmuje zdecydowanie mniej miejsca.

Oczyszczalnia ekologiczna, czyli rozwiązanie dopasowane do potrzeb

Warto mieć świadomość, że budowa oczyszczalni ekologicznej to inwestycja nie tylko korzystna dla środowiska, ale również portfela. Co więcej, jest to rozwiązanie na lata, ponieważ standardowa gwarancja na zbiornik wynosi 10 lat, a w przypadku zbiorników z EKO NC okres gwarancji sięga do 30 lat.

Sprzedawane przez nas oczyszczalnie ekologiczne to kompletne zestawy, w skład których wchodzi:

  • osadnik gnilny,
  • rura PVC DN 110 szara,
  • studzienka rozdzielcza DN 400H,
  • kolano PCV DN 110 87stp,
  • rury drenażowe lub tunele rozsączające,
  • kominek napowietrzający,
  • geowłóknina.

Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę w przypadku oczyszczalni ekologicznych jest możliwość dostosowania wydajności do indywidualnych potrzeb. Przykładem może być oczyszczalnia ekologiczna Metria 2000 L z tunelami, której pojemność może wynosić 150 L lub nawet 300 L.

Różnorodność oferty sprawia, że wybór konkretnego rozwiązania można dopasować do potrzeb oraz specyfiki (przede wszystkim wielkości) działki.

Oczyszczalnie ekologiczne – wiodący producenci

Ekologiczne oczyszczalnie ścieków to rozwiązania, które znajdują się w ofercie wielu firm, jednak przy wyborze konkretnego należy sugerować się jakością oraz renomą producenta.

Do wiodących firm na polskim rynku należy z pewnością wspomniana już Metria, a także Marseplast i Euro-Plast. Są to rodzime przedsiębiorstwa, które specjalizuję się nie tylko w produkcji oczyszczalni, ale również różnego rodzaju zbiorników. Produkowane przez nie zbiorniki posiadają wszystkie wymagane atesty oraz spełniają obowiązujące aktualnie normy, co oznacza, że są bezpieczne dla środowiska. Do ich produkcji wykorzystywane są najwyższej jakości tworzywa sztuczne, które charakteryzują się odpowiednią trwałością oraz wytrzymałością.

Niezależnie od wyboru producenta należy pamiętać również o odpowiedniej dbałości o oczyszczalnię. Co to oznacza? Przede wszystkim konieczność regularnego stosowania biopreparatów, czyli tzw. bakterii do oczyszczalni, które odpowiadają za proces oczyszczania ścieków oraz utrzymanie pełnej funkcjonalności oczyszczalni.

Masz wątpliwości jaki produkt wybrać?
Chętnie doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania!