Oczyszczalnie biologiczne to ekologiczne rozwiązania, pozwalające na oczyszczanie ścieków pochodzących z gospodarstw domowych, a także firm, czy instytucji. Jak działają oczyszczalnie biologiczne i jakie są ich zalety?
Jak działa oczyszczalnia biologiczna Metria?
Każde gospodarstwo domowe, firma, czy obiekt użyteczności publicznej itp. produkują ścieki, które trafiają do szamba, lub sieci kanalizacyjnej. Dzięki oczyszczalniom biologicznym można jeszcze lepiej zadbać o środowisko.
Oczyszczanie ścieków w oczyszczalni biologicznej przebiega w kilku etapach. W pierwszej kolejności ścieki trafiają do komory wstępnej, czyli tzw. osadnika wstępnego. Następuje tu oddzielenie zawiesin i odpadów stałych. Następnie ścieki trafiają do bioreaktora, w którym mikroorganizmy (tlenowe) rozkładają zanieczyszczenia organiczne. W następnym etapie oczyszczone ścieki trafiają do osadnika wtórnego, w którym są oddzielane pozostałości biologiczne od klarowanej wody.
Oczyszczona woda może być bezpiecznie wykorzystana, np. do nawadniania gruntu. W zależności od konstrukcji systemu może zostać odprowadzona do cieku wodnego.
Dlaczego warto wybrać oczyszczalnię biologiczną Metria?
Inwestycja w oczyszczalnie biologiczne Metria niosą ze sobą wiele korzyści. To nowoczesne i efektywne rozwiązania, cechujące się wysoką skutecznością działania. Jedną z najważniejszych zalet jest wysoka wartość ekologiczna. Przydomowa oczyszczalnia ścieków Metria pozwala ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, obniżając ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych. Wykorzystywane obecnie oczyszczalnie biologiczne osiągają wysoki poziom skuteczności działania, a odprowadzana woda spełnia rygorystyczne normy środowiskowe.
Ekologiczne oczyszczanie ścieków niesie ze sobą wymierne korzyści ekonomiczne. Mimo że początkowo inwestycja generuje dość wysokie koszty, to w perspektywie długoterminowej, jest rozwiązaniem o niskim koszcie eksploatacji, szczególnie w porównaniu do klasycznego szamba.
Kolejną zaletą oczyszczalni Metria jest wygoda użytkowania. Właściciele oczyszczalni mogą zapomnieć o konieczności wywozu szamba. Przydomowe oczyszczalnie są też łatwe w obsłudze. Jedyne, o czym musi pamiętać właściciel, to okresowe serwisowanie oraz regularne uzupełnianie biopreparatów.
Jaki model oczyszczalni biologicznej Metria wybrać?
W ofercie xymen.pl dostępne są różne warianty oczyszczalni biologicznych Metria. Głównym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest ilość osób, czy wykorzystana w danym modelu technologia oczyszczania. Dobór oczyszczalni do ilości osób w gospodarstwie domowym zapewni wydajne działanie.
W sprzedaży dostępne są Metria Duo Hybryda, dla 4, 6, lub 8 osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. Rozwiązania te cechują się wysoką efektywnością działania, łącząc w sobie hybrydowe rozwiązania oczyszczania. Dużym atutem jest optymalizacja zużycia energii, co pozwala ograniczyć wydatki na energię elektryczną.
Alternatywnym rozwiązaniem są oczyszczalnie biologiczne Metria PureFlow, w wersji 4, 6, lub 8-10 osobowych. W zależności od ilości osób, modele PureFlow różnią się wielkością, ilością komór i pojemnością. Wytrzymałe i wydajne, które zapewnią efektywne oczyszczanie ścieków przez wiele lat.
W ofercie xymen.pl dostępne są również modele Metria SBR, odpowiednio dla 2-4 lub 4-6 osób. To rozwiązania proste w obsłudze, zapewniające skuteczne i wydajne działanie. Szczególnym rozwiązaniem jest oczyszczalnia biologiczna Metria SBR 4-6 z pompą, dzięki czemu może być stosowana nawet w trudnych warunkach terenowych.
Metria to również oczyszczalnie biologiczne typu SOFT SBR 6 lub 8, dedykowane do obsługi gospodarstw domowych, zamieszkiwanych odpowiednio przez 6 lub 8 osób. Poza zaawansowanymi systemami oczyszczania wykorzystywane są tu również inteligentne systemy sterowania.
Montaż i eksploatacja biologicznej oczyszczalni ścieków
Jakie cechy wziąć pod uwagę wybierając odpowiednie rozwiązanie? Oczyszczalnia biologiczna cena i eksploatacja, posiadane certyfikaty, czy materiały wykorzystane do produkcji poszczególnych komponentów, ilość osób mieszkających lub korzystających z obiektu — czynników, jakie warto wziąć pod uwagę, jest wiele.
Montaż wybranego modelu wymaga odpowiedniego przygotowania. Wybierając lokalizację, koniecznie trzeba uwzględnić obowiązujące przepisy prawa budowlanego i sanitarnego. Oczyszczalnie ekologiczne mogą być montowane w określonej odległości od budynków, cieków wodnych i studni, czy granic działki.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie wykopu o wielkości dopasowanej do wielkości montowanej oczyszczalni. Należy zwrócić uwagę również na lokalizację drenażu, czy chłonnej studni. Po przygotowaniu wykopu trzeba odpowiednio przygotować podłoże pod instalację zbiornika, aby zapewnić stabilność i prawidłowe wypoziomowanie.
Podczas osadzania oczyszczalni biologicznej należy zachować dużą dokładność, aby system oczyszczania działał prawidłowo.