Konsultacja z doradcą:

Witamy w sklepie XYMEN

Posiadamy szeroki wybór zbiorników oraz oczyszczalni dla domu, które zmienią codzienne życie Twojej rodziny i uczynią je bardziej komfortowym.

Oczyszczalnie biologiczne

Wyświetlanie 1–9 z 30 wyników

Zyskaj kontrolę nad zasobami swojego domu

Posiadamy szeroki wybór zbiorników oraz oczyszczalni dla domu, które zmienią codzienne życie Twojej rodziny i uczynią je bardziej komfortowym. Naszym atutem jest staranność wykonywania prac oraz kompleksowość usług. Działamy na danym rynku już od długiego czasu, co pozwoliło nam dokładnie zapoznać się z producentami, parametrami oraz trudnymi przypadkami. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować wyroby spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa i przydatne w długotrwałej eksploatacji. Wszelkie zamówienia realizujemy terminowo i możemy się pochwalić konkurencyjnymi cenami. Przyjdź i przekonaj się sam! Zobacz już teraz naszą ofertę!

 

Oczyszczalnie biologiczne

Biologiczne oczyszczalnie ścieków znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości przyłączenia się do kanalizacji zbiorczej. Dzięki swojej budowie zapewniają wysoki stopień redukcji zanieczyszczeń, co przekłada się na kompaktowość całej instalacji. Niskie wskaźniki zanieczyszczeń to również długa żywotność układu – niektóre z oczyszczalni pracują już ponad 40lat!

Mimo początkowych, pozornie wysokich kosztów inwestycji możemy liczyć na ogromne oszczędności czasu i pieniędzy, dzięki prostej i taniej eksploatacji.

Jednocześnie oczyszczalnie biologiczne zaczynają wypierać z rynku tradycyjne szamba i osadniki gnilne z drenażem (oczyszczalnie ekologiczne), ponieważ przy prawidłowej pracy oraz regularnym serwisie otrzymujemy urządzenie, które może pracować bezawaryjnie nawet kilkadziesiąt lat!

Oczyszczalnia biologiczna, a oczyszczalnia ekologiczna

Twoja działka nie ma przyłącza kanalizacyjnego, a wizja regularnych odwiedzin wozu asenizacyjnego nie koniecznie mieści się w Twojej wizji życia w domu? Idealnym rozwiązaniem może być zastosowanie przydomowej oczyszczalni. Na rynku dostępne są oczyszczalnie biologiczne i ekologiczne, ich nazwy brzmią podobnie, ale czy to samo?

 • oczyszczalnia biologiczna wymaga mniejszej ilości miejsca niż ekologiczna
 • woda powstała w trakcie działania oczyszczalni biologicznej może zostać ponownie użyta, na przykład do podlewania roślin, w oczyszczalniach ekologicznych jest to prawie nie możliwe
 • proces oczyszczania w oczyszczalni biologicznej odbywa się w jednym zbiorniku, a w oczyszczalni ekologicznej w dwóch oddzielnych pojemnikach

W ofercie sklepu Xymen znajdują się różnorodne wielkości oczyszczalni tj. 2000l, 2500l, 3000l, 3500 l, 4000l, 4750l. Dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiedniego systemu dla gospodarstw domowych różnej wielkości.

Jak działa oczyszczalnia biologiczna i jakie są rodzaje oczyszczalni biologicznych?

 • modele z osadem czynnym, zbiornik podzielony jest na trzy komory: osadnik wstępny, napowietrzenie, osadnik wtórny. Ścieki przechodzą kolejno przez wszystkie komory. Osad czynny, czyli pływające mikroorganizmy tlenowe, rozkładają materiał na osad i ciecz nadosadową. Prawidłowe działanie mikroorganizmów zapewnia komora napowietrzająca. Osad niedotleniony opada i jest przepompowywany do komory trzeciej. Następnie następuje recyrkulacja, czyli przeniesienie osadu z komory osadnika wtórnego do komory osadnika wstępnego co pozwala na wydajniejsze działanie systemu. Materiał, który nie ulegnie rozłożeniu, okresowo zostaje usuwany z oczyszczalni. Ciecz nadosadową doprowadza się do studni chłonnej lub odbiornika i może zostać ponownie wykorzystana.
 • modele ze złożem biologicznym, zbiornik podzielony jest na dwie komory: osadnik gnilny, zbiornik ze złożem biologicznym napowietrzonym, na który składają się kryształki PCV, kamienie oraz siatka polietylenowa. Na powierzchni złoża rozwija się bakteryjna błona biologiczna. Bakterie żywią się związkami ściekowymi, co jednocześnie je oczyszcza. Ścieki wielokrotnie przechodzą przez obie komory, do momentu, gdy zostaną oczyszczone i mogą zostać odprowadzone do urządzeń wodnych, gruntu lub wód powierzchniowych. Aby uniknąć czyszczenia złoża, uzupełnia się system złożem zanurzonym tarczowym lub zraszanym. System ten nie wymaga użycia biopreparatów wlewanych do sedesu.
 • modele hybrydowe

Dokładny skład oczyszczalni może się minimalnie różnić w rozwiązaniach różnych producentów.

Technologia SBR – oczyszczalnie biologiczne

Technologia SBR opiera się na 4 następujących po sobie etapach. Pierwszym z nich jest napełnianie, ścieki w pierwszej komorze są wstępnie oczyszczane, a wszystkie substancje o charakterze stałym zostają zatrzymane. Kolejne dwa etapy to napowietrzanie i sedymentacja. Sterownik kontroluje naprzemienność tych faz, zapewniając prawidłowe działanie osadu czynnego. Oczyszczone ścieki trafiają w ostatnim etapie do odbiornika, czyli wód powierzchownych czy gleby.

Elementy rozprowadzające ścieki z oczyszczalni biologicznych i ich zastosowanie

 • drenaż – po wstępnym oczyszczeniu ścieków w zbiorniku gnilnym, trafiają one do rur drenażowych, gdzie oczyszczanie przejmują bakterie tlenowe. System ten jest najprostszym rozwiązaniem, a rozsączanie odbywa się przez precyzyjnie nacinane rury
 • tunele – to rozwiązanie stanowiące alternatywę dla drenażu kamiennego, tunel dzięki większej objętości magazynującej umożliwia skrócenie układu drenażowego. Odprowadzają ścieki przez perforacje boczne.
 • studnia chłonna – specjalny zbiornik, kształtem zbliżony do kopuły ustawionej na podłożu żwirowym, odpływ ścieków do gruntu odbywa się przez jej dno i szczeliny na ścianach bocznych. Żwir pełni w niej funkcję filtra i ułatwia rozprowadzanie w gruncie.

Producenci oczyszczalni biologicznych

Gwarancja szczelności wybranych zbiorników w naszej ofercie wynosi nawet 20 lat.

W ofercie posiadamy oczyszczalnie firm:

 •  Metria, polski producent oczyszczalni przydomowych dla domów jednorodzinnych i zbiorników magazynujących różne substancje. Swoje odlewy tworzą w technologii rotomouldingu.
 • Centroplast, polski producent oferujący kompaktowe systemy oczyszczania ścieków dla domów jednorodzinnych, ale również ośrodków hotelowych i gospodarstw rolnych.
 • Kingspan, polski producent oferujący rozwiązania wodno-ściekowe zarówno dla budynków jednorodzinnych, jak i osiedli
 • Marseplast
 • Bamartech, polski producent oferujący systemy przydomowych oczyszczalni na światowym poziomie z utrzymaniem rozsądnej ceny

Masz wątpliwości jaki produkt wybrać?
Chętnie doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania!