Konsultacja z doradcą:

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jakie są jej zalety?

Ekologiczne i biologiczne przydomowe oczyszczanie ścieków to gwarancja zadowolenia w trakcie użytkowania. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie po pewnym czasie przekłada się na spore oszczędności finansowe. To także oszczędność wody, którą można ponownie wykorzystać do podlewania czy zraszania ogrodu lub innych prac na gospodarstwie.

Oczyszczalnie ekologiczne  – o co tutaj chodzi?

Zasada działania oczyszczalni ekologicznej jest prosta. Zanieczyszczenia trafiają do osadnika gnilnego (1,2 lub 3 komorowego), który jest miejscem większości procesów beztlenowego oczyszczania ścieków. Substancje nierozpuszczalne w wodzie, cięższe do niej, dzięki procesowi sedymentacji opadają na dno. Natomiast dzięki flotacji cząstki lżejsze od wody tworzą na jej powierzchni kożuch. Zgromadzona między osadem i kożuchem sklarowana ciecz trafia do kolejnych komór, w których te procesy powtarzają się aż do oczyszczenia ścieków. Dzięki filtrowi doczyszczającemu osad nie przedostaje się do innych części systemu. Następnie ścieki dostają się do drenażu rozsączającego i spływają do gruntu. Tam dochodzi do dalszego, już tlenowego doczyszczenia materiału ściekowego. Tworzy się błona biologiczna, która oczyszcza ścieki dzięki przejęciu znajdujących się w  nich substancji do własnych biochemicznych procesów życiowych. Tak oczyszczony materiał może przenikać bez zagrożenia dla środowiska do wód gruntowych. 

Oczyszczalnie biologiczne – czy to jeszcze lepsze rozwiązanie?

Oczyszczalnia ekologiczna to świetne rozwiązanie, ale coraz więcej osób decyduje się na ciekawą alternatywę  w postaci oczyszczalni biologicznej. Zasada jej działania jest nieco inna i jeszcze skuteczniejsza. Sporo osób decyduje się na takie rozwiązanie ze względów metrażowych. Na mniejszej działce łatwiej zmieści się biologiczny system oczyszczania, ponieważ procesy filtracyjne zachodzą w jednym zbiorniku. Można kupić model z osadem czynnym podzielonym na trzy komory (osadnik wstępny, napowietrzanie i osadnik wtórny). Dzięki mikroorganizmom tlenowym ścieki rozkładają się na osad i ciecz nad osadową. Materiał, który nie zostanie dotleniony, opada i trafia do komory ostatniej, gdzie zachodzą procesy recyrkulacji. Na ich skutek osad znów zostanie przeniesiony do osadnika wstępnego. Do gruntu trafia ciecz nadosadowa i może być ponownie wykorzystana.

Oczyszczalnia naturalna tego typu może działać też w oparciu o złoże biologiczne. W pierwszej komorze zbiornika znajduje się osadnik gnilny, gdzie zachodzą procesy beztlenowego oszczędzania. Natomiast druga komora przeznaczona jest dla złoża biologicznego napowietrzonego, które zawiera kryształki PCV, kamienie i/lub siatkę polietylenową. Bakteryjna błona biologiczna, która tworzy się na powierzchni złoża, żywi się substancjami ściekowymi i dzięki temu dochodzi do ich oczyszczania. Taka oczyszczalnia nie wymaga aplikowania dodatkowych biopreparatów do sedesu

Dlaczego warto zainwestować w oczyszczalnię?

Przede wszystkim nie musisz martwić się o ciągłe wybieranie ścieków, jak to ma miejsce w przypadku systemu oczyszczania za pomocą tradycyjnego szamba. Po drugie, mimo że jest to dosyć droga inwestycja, już po paru latach użytkowania wkład finansowy się zwróci. Podliczając domowy budżet, można być mile zaskoczonym, bo koszty eksploatacyjne są niemal żadne. Oprócz tego dochodzi też kwestia ekologii. Oczyszczalnia z wykorzystaniem bakterii działa bezpiecznie dla środowiska. Woda trafia ponownie do obiegu wód gruntowych lub można ją wykorzystać do prac ogrodowych.

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać ekologiczny system oczyszczania, czy może biologiczny system oczyszczania, weź pod uwagę przede wszystkim kwestie metrażowe działki. Oczyszczalnia ekologiczna zajmie na pewno więcej miejsca, bo ma kilka zbiorników i dodatkowo rury drenażowe. Do optymalnego działania tej oczyszczalni potrzebne są także dobrze przepuszczalne grunty. Jeśli na Twojej działce jest trudne podłoże, oczyszczalnia biologiczna sprawdzi się o wiele lepiej.

Jeśli chce zobaczyć, jak wyglądają poszczególne rodzaje oczyszczalni biologicznych, zajrzyj do katalogu sklepu Xymen: https://xymen.pl/kategoria-produktu/oczyszczalnie-biologiczne. Równie  wiele urządzeń o różnych kształtach i pojemnościach znajdziesz w ofercie oczyszczalni ekologicznych: https://xymen.pl/kategoria-produktu/oczyszczalnie-ekologiczne/

Zobacz również

Czym muszą cechować się zbiorniki do AdBlue?

Od kilku lat obserwowana jest znacznie większa dbałość o środowisko naturalne, również wśród przedstawicieli branży motoryzacyjnej. Pod enigmatyczną nazwą AdBlue kryje się nietoksyczny roztwór mocznika o wysokiej czystości 32,5%.