Czym jest studnia chłonna i jak działa?

Każdy inwestor na swoim terenie powinien szukać rozwiązań, które pozwolą zwiększyć wygodę, ale też zaoszczędzić. Doskonałym tego przykładem jest studnia chłonna, którą można zamontować w swoim przydomowym ogrodzie. Warto na jej temat dowiedzieć się więcej i poznać jak działa.

Czym jest studnia chłonna? 

Studnia chłonna jest to swego rodzaju zbiornik, którego celem jest pobieranie wody, ale też jej gromadzenie, a następnie rozsączanie. Oznacza to, że woda trafia do gruntu. Studnia chłonna zbiera wodę deszczową, czyli wodę opadową, ale może też zbierać innego rodzaju zużytą wodę. Może więc stanowić element przydomowej oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnie biologiczne, są coraz częściej wybierane i decydując się na nie, warto postawić też na studnie chłonne.  Należy zwrócić uwagę na jej budowę. Studnia chłonna z kręgów betonowych zapewnia skuteczne gromadzenie wody i zapobiega jej przedostawaniu się w niepożądane miejsce. Duże znaczenie ma także fakt, że kręgi betonowe są niezwykle trwałe, ale też odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu studnia chłonna może służyć przez długie lata. Jej cechą charakterystyczną jest to, że nie posiada dna. A więc po uprzednim oczyszczeniu substancji płynnych pozwala im na wsiąkanie w ziemię. Jest to niewątpliwie rozwiązanie niezwykle ekologiczne, ale też ekonomiczne. Pozwala np. na wykorzystanie wody deszczowej, ale też usprawnia działanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej postawić na studnię chłonną rozsączającą z kręgów betonowych, czy może tworzywa sztucznego. Zasadniczo wszystko zależy od Waszych preferencji, ale wybierając model z betonowych elementów, taki zbiornik możecie wykonać samodzielnie. 

Na jakim podłożu należy zamontować studnię chłonną? 

Studnia chłonna może być bardzo praktyczna i działać efektywnie, ale warunkiem jest odpowiedni montaż. Przede wszystkim studnię należy zamontować na terenie, gdzie podłoże jest właściwe. Oznacza to, że montaż powinien odbywać się w gruncie nieprzepuszczalnym, bądź słabo przepuszczalnym. Najlepiej więc dokonywać montażu wszędzie tam, gdzie poziom wód gruntowych jest niski. Są jednak sytuacje, kiedy można zastosować studnię chłonną w gruntach przepuszczalnych. Doskonałym tego przykładem jest sytuacja, kiedy to odległość pomiędzy dnem studni a poziomem wód gruntowych będzie wynosić nie mniej niż 1,5 metra. Warto jeszcze wiedzieć, że kryteria lokalizacyjne dla studni chłonnych jak w przypadku klasycznego systemu drenażowego. Bardzo ważne jest także to, by dowiedzieć się, jaki wymiar studni chłonnej można wybrać. Należy uwzględnić powierzchnię ścian, a także dna wykopu. Jest ona w takim przypadku łączną powierzchnią filtracji. Dobre studnie chłonne są tak zaprojektowane, aby równomiernie odprowadzać wodę do gruntu, co zapobiega tworzeniu się kałuż czy błota. 

Studnia chłonna – głębokość montażu

Wiele osób zastanawia się, jaka powinna być studni chłonnej głębokość. Zacznijmy od tego, że zamontowana studnia powinna sięgać od powierzchni gruntu do warstwy przepuszczalnej. Najczęściej ma wysokość 3 metrów i średnicę około 1 metra. Bardzo ważna jest powierzchnia wsiąkania. I tutaj przyjmuje się, że dla jednego mieszkańca domu powinna wynosić minimum 1 metr kwadratowy. Jeżeli do studni doprowadzane będą także oczyszczone ścieki z przydomowej oczyszczalni, to należy wykorzystać jeszcze rury drenarskie o średnicy nie mniejszej niż 15 cm. Dół chłonny powinien mieć dwie warstwy filtracyjne, a dokładnie górną i dolną. Pierwsza, a więc górna powinna być wykonana z plastiku i mieć wysokość wynoszącą minimum pół metra. Natomiast dolną warstwę filtracyjną uznaje się za tę właściwą, dlatego najlepiej ją wykonać z drobnego żwiru. Trzeba wiedzieć, że aby oczyszczone ścieki mogły zostać odprowadzone, należy wykonać otwory w obudowie studni chłonnej, których średnica nie może być mniejsza niż 2-3 cm.

Poznajcie świetną ofertę studni chłonnych 

Wybierając studnię chłonną, warto postawić na sprawdzonego producenta. Doskonałym wyborem jest studnia chłonna Apollo. Cechuje ją duża pojemność wynosząca 900 dm3. Jest to model wielofunkcyjny. Można go wykorzystać do rozsączania ścieków z oczyszczalni biologicznych, a także do rozsączania wód opadowych. Taka studnia chłonna sprawdzi się tam, gdzie przepuszczalność wody jest naprawdę bardzo słaba. Tego przykładem są tereny gliniaste. Dzięki takiej studni nie będą tworzyć się kałuże. Studnia chłonna pozwala na równomierne odprowadzanie wody do gruntu.   

Zobacz również