Konsultacja z doradcą:

Proekologiczne gospodarowanie zasobami działki – zbiornik na wodę

17 czerwca 2023 roku obchodzony był Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą i choć dla wielu rodaków dzień ten może mieć wydźwięk egzotyczny, Polska od lat nieuchronnie pogrąża się w widmie pogłębiającej się suszy. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa alarmuje, że susza dotyka już 14 województw, przy czym trend ten ma charakter nasilający. W efekcie należy się liczyć ze wzrostem cen za wodę dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowej przy jednoczesnych niedoborach. W jaki sposób zakup zbiornika na wodę może poprawić sytuację w gospodarstwie domowym? Czy opłaca się zbiornik na deszczówkę?

SPIS TREŚCI

Czy Polsce zagraża susza? 

Coraz częstsze obrazki wysychających jezior, rzek oraz regionów pozbawionych bujnej roślinności, każą poważnie się zastanowić nad metodami zatrzymania lub spowolnienia spływu wód powierzchniowych. Sytuacji nie poprawiają coraz gwałtowniejsze burze. Paradoksalnie, wody opadowe czynią więcej szkód, aniżeli pożytku. Silne strumienie wypłukują z gleby składniki odżywcze, po czym spływają do większych ciągów wodnych, nie przynosząc większej ulgi spragnionej ziemi.

Przyczyną niedoboru wody są między innymi:

 • niedostateczna retencja wody;
 • nieodpowiednie praktyki rolnicze.

Pewnym nieporozumieniem jest przeświadczenie, że sytuację mogą poprawić jedynie działania w skali makro. Warto przypomnieć, iż ogromne zasoby wody gromadzą się na powierzchniach dachów, przy czym pozostają niezagospodarowane, ściekając studzienkami czy rowami melioracyjnymi.

Zrównoważone zarządzanie wodą ma ogromne znaczenie w warunkach przeciętnego polskiego gospodarstwa, poprzez jej zagospodarowanie i ponowne wykorzystanie. Dzieje się tak za pomocą coraz popularniejszych zbiorników na wodę deszczową.

Zbiornik na deszczówkę – czy warto zainstalować na działce? 

Proekologiczne gospodarowanie zasobami wody przynosi korzyści nie tylko środowisku. W kontekście okresowego ograniczenia podaży wody z sieci, własne zasoby przyczyniają się do znacznych oszczędności.

Zbiornik na wodę – korzyści:

 • Gromadzenie deszczówki

Pojemnik na deszczówkę pozwala na gromadzenie i przechowywanie wody opadowej, spadającej na dachy budynków na działce. Woda deszczowa zaliczana jest do najczystszych wód naturalnych. Jej skład (azot, tlen, dwutlenek węgla, a także sole mineralne czy mikroorganizmy) sprzyja wykorzystaniu deszczówki w uprawach, pielęgnacji trawników czy wreszcie do zastosowań domowych w celu utrzymania czystości na posesji.

 • Ograniczenie zużycia wody użytkowej

Nowoczesny pojemnik na wodę można doposażyć w system odzyskiwania i ponownego wykorzystania wody, wcześniej użytej na potrzeby gospodarstwa domowego. Przykładem może być uzdatnienie wody z pralki do podlewania ogrodu.

 • Odprowadzanie wody opadowej do ziemi

Zbiornik na wodę deszczową zapobiega odprowadzeniu jej bezpośrednio do kanalizacji. Za pomocą metody infiltracji (studnie chłonne), wodę można rozsączyć w gruncie, zasilając przydomową uprawę warzyw lub roślin ozdobnych.

 • Redukcji ryzyka powstawania zalewisk

Zbiornik na wodę deszczową redukuje ilość wody spływającej do kanalizacji miejskiej. Zapobiega też tworzeniu się rozlewisk w miejscach o ograniczonej retencji.

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? 

Zbiornik na wodę pochodzącą z opadów powinien być dobrany do zapotrzebowania danego gospodarstwa. W przypadku większej posesji zadecydowanie lepiej jest nabyć i zainstalować zbiornik na deszczówkę 5000 l. Jednorazowa inwestycja pozwoli dłużej cieszyć się bezpłatną wodą.

Zbiornik na wodę deszczową, kryteria wyboru:

 1. Powierzchnia dachu;
 2. Ilość opadów w ciągu roku;
 3. Dostępność wody z innych źródeł (w takim przypadku wystarczy zbiornik na deszczówkę 1000 l);
 4. Planowana rozbudowa liczby odbiorników wody opadowej;
 5. Wielkość miejsca pod zbiornik na wodę.

Wypada dodać, iż do wyboru są dwa typy zbiorników:

W drugim przypadku zbiorniki są dedykowane dla gospodarstw, na których przestrzeń do zagospodarowania jest ograniczona.

Zbieranie i wykorzystanie wody deszczowej jest propozycją dla wszystkich, którym nie jest obojętny los planety. Własny zbiornik na deszczówkę to także zachęta dla tych, których krąg zainteresowania ogranicza się do najbliższego otoczenia. W końcu jest to także doskonała sposobność, by ograniczyć wydatki eksploatacyjne własnego domu lub działki.

Zobacz również

Dofinansowania do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków

Coraz więcej gospodarstw domowych stawia na ekologię. Przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie wygodne i bez negatywnego wpływu na środowisko. Mimo że jest coraz popularniejsze, wiele rodzin na decyduje się na takowe z powodów finansowych.