Konsultacja z doradcą:

Oczyszczalnia biologiczna – jak działa i dla kogo jest przeznaczona?

Szamba odchodzą powoli do lamusa, a oczyszczalnie ekologiczne (osadniki gnilne z drenażem) zastępowane są coraz częściej oczyszczalniami biologicznymi. Te ostatnie wykazują wysoki stopień oczyszczania ścieków, bo aż do 99%!

Biologiczne przydomowe oczyszczalnie zyskują coraz większą popularność wśród użytkowników gospodarstw domowych. Brak możliwości dołączenia się do sieci kanalizacyjnej sprawia, że trzeba szukać jak najlepszych sposobów na oczyszczanie ścieków.

Wybierz model odpowiedni dla siebie

Zależnie od tego, jaki model oczyszczalni wybierzesz, oczyszczanie ścieków będzie odbywało się albo na zasadzie udziału osadu czynnego lub złoża biologicznego. Zasada działania pierwszej z nich polega na przechodzeniu zanieczyszczeń kolejno przez trzy fazy – podczyszczeniu w osadniku wstępnym, napowietrzaniu w reaktorze oraz oddzieleniu osadu od ścieków oczyszczonych. Pływające mikroorganizmy tlenowe rozkładają materiał na dwa czynniki – osad i ciesz nadosadową. Osad trafia z powrotem do osadnika wstępnego, a ścieki oczyszczone mogą odpłynąć do odbiornika. Zanieczyszczenia nierozłożone są usuwane z oczyszczalni, natomiast oczyszczone trafiają do studni chłonnej lub innego odbiornika, można je również ponownie wykorzystać np. do podlewania roślin podpowierzchniowo.

Drugi typ oczyszczalni – ze złożem biologicznym – składa się z osadnika gnilnego oraz zbiornika ze złożem biologicznym, które jest napowietrzane. Produkowane z tworzyw sztucznych, dzięki dużej powierzchni przy stosunkowo niewielkiej objętości jest idealnym miejscem do rozwoju mikroorganizmów. Wytworzona błona biologiczna żywi się związkami ściekowymi, co prowadzi do ich oczyszczenia. Materiał przechodzi wielokrotnie przez obydwie komory, aż zostanie dokładnie oczyszczony. 

Jeśli chcesz poczytać więcej o ww. modelach oczyszczalni lub wybrać dla siebie odpowiednie urządzenie, zajrzyj na stronę sklepu Xymen: https://xymen.pl/kategoria-produktu/oczyszczalnie-biologiczne/

Dlaczego warto zainwestować w biologiczną oczyszczalnie ścieków?

Biologiczny system oczyszczania ścieków to ogromne zalety. Po pierwsze materiał oczyszczany jest niemal idealnie, bo w 99%. Po drugie mimo wysokiej ceny kupna i instalacji inwestycja po paru latach zwraca się z nawiązką. Oczyszczanie ścieków jest niemal nieodpłatne, co na pewno odczujesz, podliczając domowy budżet w skali roku.

Oprócz tego, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kwestię ekologii. Ścieki oczyszczone trafiają ponownie do obiegu i mogą służyć np. do podlewana ogrodu. Oczyszczoną wodę można również odprowadzić do rowów i cieków wodnych, a także do gruntu za pomocą studni chłonnych czy drenażu. Możliwości na ponowne wykorzystanie ścieków jest wiele i będzie zależało od potrzeb danego gospodarstwa. 

Oczyszczalnia z wykorzystaniem bakterii nie wymaga częstego opróżniania zbiornika. Wystarczy zrobić to raz na 9-16 miesięcy użytkowania, przy czym wybierana jest nieduża część osadu. Nie musisz obawiać się, że oczyszczalnia ulegnie przepełnieniu czy zapchaniu. Nie ma też problemu z nieprzyjemnym zapachem w domu. Oczyszczalnie z udziałem bakterii działają prawie bezobsługowo, co przekłada się na więcej czasu na inne prace ogrodowe. Pamiętaj, że gwarancją długiej i efektywnej pracy oczyszczalni biologicznej jest wybranie odpowiedniego modelu dopasowanego idealnie do potrzeb gospodarstwa w czym chętnie pomogą Ci pracownicy firmy XYMEN.

Zobacz również