Zbieranie wody deszczowej, po to, aby by wykorzystać ją do podlewania ogrodu, prania, spłukiwania czy mycia nawierzchni wokół domu, znane jest ludziom od bardzo dawna. Jest to świetny sposób na oszczędzanie wody i niezwykle ważna kwestia w dzisiejszych czasach. Tak robiło się dawniej i zapewne będzie się tak robiło również w przyszłości. Kiedyś nie było jednak tak zaawansowanych rozwiązań, jakimi dysponujemy dzisiaj. Dawniej najzwyczajniej stawiało się beczkę pod rynną. Dzisiejsze rozwiązania pozwalają na o wiele więcej.
Pompy do zbiornika na deszczówkę są dziś nieodłącznym elementem metod zbierania i wykorzystania wody opadowej. Dają nam one fizyczną możliwość wykorzystania zgromadzonej w zbiornikach wody opadowej do różnych celów. Musimy jednak zwrócić uwagę, aby miały one odpowiednią konstrukcję i parametry.
Dlaczego warto zbierać wodę opadową?
Przez zmiany klimatyczne, które sprawiają, że coraz częściej nawiedzają nas wyniszczające susze, również wody z dnia na dzień jest coraz mniej na naszej planecie, także w naszym kraju. Zbieranie deszczówki to coraz bardziej popularny sposób na ekologiczne i ekonomiczne gospodarowanie nią.
Do gromadzenia wody deszczowej nie potrzeba dziś drogich, skomplikowanych w obsłudze urządzeń. Po zamontowaniu instalacji wystarczy tylko czekać na opady, które – spływając rynną z dachu – napełnią zbiornik. Stosując odpowiednią pompę, będziemy mogli wykorzystać deszczówkę do podlewania ogrodu, czy innych prac porządkowych na zewnątrz domu. Jeśli natomiast zdecydujemy się na zamontowanie odpowiedniej instalacji – także wewnątrz domu, np. do spłukiwania toalety. Dzięki temu mamy szansę sporo zaoszczędzić na wydatkach za wodę.
Jak wybrać odpowiednią pompę? Akcesoria do zbiorników na deszczówkę
Pompa do deszczówki jest podstawowym elementem systemu gromadzenia i wykorzystywania wody opadowej. Urządzenie działa na zasadzie zasysania wody ze zbiornika, następnie podniesienia jej na odpowiedni poziom i umożliwienie wydobycia jej ze zbiornika przy właściwym ciśnieniu.
Żeby jednak pompa do wody deszczowej spełniła nasze oczekiwania, musimy dobrać model do uwarunkowań, w jakich będzie funkcjonować. Niewątpliwie trzeba wziąć pod uwagę rodzaj i głębokość zbiornika, a także wysokość lustra wody. Niemniej istotny jest też sposób, w jaki woda będzie wykorzystywana po wypompowaniu. Jeśli będzie ona przeznaczana do podlewania roślin może zawierać trochę zanieczyszczeń, w przeciwieństwie do tej, która miałaby być wykorzystywana np. do prania, ta powinna być ich zupełnie pozbawiona.
W celu wypompowywania deszczówki ze zbiorników zazwyczaj stosowane są powierzchniowe pompy do wody deszczowej – samozasysające. Ich działanie polega na wykorzystaniu różnicy podciśnień, które wytwarza wirnik po zalaniu wodą korpusu pompy lub pompy zanurzeniowe do deszczówki, przeznaczone do wody czystej lub brudnej, sterowane ręcznie lub automatycznie.
Pompy nawierzchniowe nadają się do zbiorników, w których lustro wody znajduje się dość wysoko, a pompy zanurzeniowe do deszczówki – do wody czystej lub brudnej – poniżej 8 m. Pompy zanurzeniowe do deszczówki umieszcza się pod powierzchnią lustra wody i dlatego ich konstrukcja musi być hermetyczna. Posiadają zazwyczaj dwie możliwości sterowania – ręcznie za pomocą wyłącznika pływakowego lub automatycznie, jeśli są wyposażone w automat sterujący.
Pompy montowane w zbiornikach na deszczówkę to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają na uwadze oszczędności i ekologię. Są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, pracują cicho, zapewniają odpowiednie ciśnienie tłoczonej wody, są wydajne i zużywają mało energii.
Jak już zaznaczono powyżej, zbiorniki na deszczówkę możemy podzielić na dwie główne grupy. Pierwszą z nich są zbiorniki naziemne, drugi rodzaj to zbiornik na wodę podziemne, które zakopuje się na terenie działki. Co do zbiorników każdego rodzaju mamy trochę inne oczekiwania i charakteryzują się one innymi cechami. W ofercie producentów można też znaleźć zbiorniki o wszechstronnym zastosowaniu, miejsce montażu takiego zbiornika można zmieniać w zależności od potrzeb.
Montaż i konserwacja pomp do deszczówki
Montaż pompy do deszczówki nie jest skomplikowaną sprawą. W razie wątpliwości warto jednak zapytać o szczegóły sprzedawcę bądź doradcę technicznego firmy. Ważnym aspektem konserwacji pompy jest kwestia zimowych miesięcy. Nigdy nie należy pozostawiać pompy w zbiorniku na deszczówkę na zimę. Zanim temperatury spadną, koniecznie trzeba wyjąć ją ze zbiornika i umieścić w suchym miejscu, w którym temperatura nie spadnie poniżej zera. Dzięki temu przedłużymy żywotność pompy i elementów okablowania, które w minusowej temperaturze parcieją i szybko ulegają zużyciu.
Po wyjęciu ze zbiornika na deszczówkę pompy należy ją starannie oczyścić i osuszyć, i zwinąć luźno kable. Przechowywana w taki sposób pompa będzie nam służyć przez długie lata. Jak widać zbieranie wody deszczowej i wykorzystywanie jej w gospodarstwie domowym nigdy nie było tak proste i tak istotne dla otaczającego nas świata.