Konsultacja z doradcą:

Czym muszą cechować się zbiorniki do AdBlue?

Od kilku lat obserwowana jest znacznie większa dbałość o środowisko naturalne, również wśród przedstawicieli branży motoryzacyjnej. Pod enigmatyczną nazwą AdBlue kryje się nietoksyczny roztwór mocznika o wysokiej czystości 32,5%. Rygorystyczna norma Euro 6 zobowiązuje sporą część modeli napędzanych systemem Diesla do używania wspomnianego płynu. Celem tych działań jest ograniczenie zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery. Poznaj najważniejsze cechy zbiorników do AdBlue!

Czym jest AdBlue i do czego jest wykorzystywany?

Płyn AdBlue pozwala na skuteczny rozkład szkodliwych tlenków azotu bezpośrednio w katalizatorach SCR (selektywnej redukcji katalitycznej), umiejscowionych w układzie wydechowym. Wysoka temperatura uwalnia z płynu amoniak, wchodzący w reakcję z zagrażającymi związkami. Końcowym efektem reakcji jest przekształcenie tlenków w bezpieczny azot lotny i parę wodną. We współpracy z optymalnym ustawieniem silnika AdBlue pozwala również na obniżenie zużycia paliwa o 5%.

Warto wspomnieć o tym, iż AdBlue stanowi znak towarowy, należący do niemieckiego stowarzyszenia Verband der Automobilindustrie. Omawiany roztwór mocznika wykorzystywany jest zarówno w samochodach osobowych, jak i wszelkiego rodzaju maszynach przemysłowych. 

32,5% roztwór mocznika gromadzony jest w osobnym pojemniku, którego wlew zlokalizowany jest w bagażniku, pod maską bądź obok wlewu paliwa. Płyn pozostaje dostępny pod różnymi markami, co nie ma większego znacznie podczas zakupu. Najistotniejszą kwestią jest zgodność z normą ISO 22241-1. Czym odznaczają się zbiorniki na AdBlue?

Zbiornik AdBlue – czym powinien się cechować?

Każdy zbiornik AdBlue dostępny w naszej ofercie produkowany jest w oparciu o tzw. metodę formowania rotacyjnego. Wspomniana technika zaliczana jest do najlepszych sposobów produkcji tego rodzaju pojemników.

Zbiornik na AdBlue powinien być wykonywane z materiałów normatywnie oznakowanych, odpornych na działanie substancji. Jednym z nich jest polietylen, wysoce odporny na:

• chemikalia

• promieniowanie ultrafioletowe

• niekorzystne warunki pogodowe

• uszkodzenia mechaniczne

W naszym asortymencie dostępnych jest kilka modeli zbiorników na AdBlue. Dzięki temu możesz z powodzeniem dopasować rodzaj pojemnika do indywidualnych preferencji. Wysoka pojemność oferowanych zbiorników pozwala na przejechanie nawet 10 tysięcy kilometrów.

Zbiornik do AdBlue powinien być również wyposażony w system monitorowania zużycia. Pojemniki na roztwór mocznika mogą być z powodzeniem traktowane jako dystrybutory na stacji paliw. 

Zbiorniki na AdBlue – warianty dostępne na rynku

Zbiornik AdBlue 2500l JFC wyposażony jest w dużą skrzynię dystrybucyjną, taką jak zbiornik na olej napędowy. Wspomniany pojemnik został dodatkowo wyposażony we wlew oraz wąż ssący z zaworem zwrotnym i filtrem siatkowym. Zbiornik na AdBlue 5000 l bądź 2500 l JFC to również odpowietrznik, układ dystrybucyjny i licznik cyfrowy Modi AdB. Pomimo stosunkowo niewielkich możliwości personalizacji, korzystanie z tego rodzaju zbiornika jest przystępne i nie stwarza żadnych problemów.

Zbiornik na AdBlue 1500l Metria przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom personalizacji pojemnika. W tym przypadku możesz dostosować długość węża, a także zdecydować o obecność cyfrowego licznika K24. Do wspomnianego zbiornika możesz również dodać izolację ogrzewania.

Przechowywanie AdBlue a przepisy prawne

Karta charakterystyki sporządzona zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2015/830 potwierdza, że AdBlue nie jest płynem stwarzającym zagrożenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, roztwór mocznika powinien być trzymany zamknięty w temperaturze od 0 do 30 °C. Szczególnie istotna jest ochrona płynu przed kurzem, aby nie doszło do zanieczyszczenia.

Zgodnie z poruszoną wyżej kartą charakterystyki, AdBlue powinien być przechowywany wyłącznie w oryginalnych, właściwie oznakowanych opakowaniach. Zbiorniki należy trzymać w wentylowanym miejscu, nienarażonym na działanie ciepła i bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.

Zobacz również