Konsultacja z doradcą:

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków – czy jest bezwonna?

Klasyczne szamba, czyli zbiorniki bezodpływowe charakteryzują się tym, że wydzielają brzydkie zapachy. Jak zatem pozbyć się tego kłopotliwego problemu? Rozwiązaniem może być instalacja przydomowej oczyszczalni. Jedną z ich wielu zalet jest to, że w przeciwieństwie do zbiorników bezodpływowych z przydomowej oczyszczalni nie wydzielają się żadne nieprzyjemne zapachy. Dzieje się tak, ponieważ przydomowe oczyszczalnie działają w sposób przepływowy i zawsze mają „zapas” miejsca na nową porcję ścieku, dzięki czemu oczyszczalnia nigdy się nie przepełni.

Oczyszczalnia drenażowa – jak wygląda przebieg oczyszczania ścieków?

W zbiorniku przydomowej oczyszczalni ścieków zachodzą biologiczno-mechaniczne procesy oczyszczania ścieków. W przypadku najprostszych oczyszczalni drenażowych oczyszczanie odbywa się zarówno w zbiorniku (w warunkach beztlenowych), jak i w drenażu rozsączającym (w warunkach tlenowych). Elementem usprawniającym procesy, zachodzące w zbiorniku są biopreparaty, które nie tylko wspomagają oczyszczanie, ale też przyczyniają się do niwelowania przykrych zapachów.

Ważnym elementem tego typu oczyszczalni jest wentylacja. Na końcu każdej nitki drenażu należy zastosować wywiewkę, dzięki której do drenażu, w którym zachodzi doczyszczanie tlenowe i rozsączanie dostanie się tlen niezbędny dla bakterii tlenowych oczyszczających ściek.

Oczyszczalnie biologiczne, czym się różnią od oczyszczalni ekologicznych?

Nieco inaczej wygląda oczyszczanie w zbiornikach biologicznych oczyszczalni. Ściek jest napowietrzany, poddawany cyrkulacji i recyrkulacji. Wszystkie procesy zachodzą wewnątrz oczyszczalni, a oczyszczony ściek- tzw. szara woda może być wykorzystany do nawadniania lub zostać rozsączony w gruncie. Dzięki napowietrzaniu ścieku wspiera rozwój osadu czynnego, czyli bakterii tlenowych skupionych w kłaczki.

Jak zadbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Niezależnie od rodzaju oczyszczalni, na jaki się zdecydujemy, najważniejsza jest prawidłowa eksploatacja i przestrzeganie zaleceń producenta danego zbiornika. Przede wszystkim należy pamiętać o kilku ważnych aspektach związanych z użytkowaniem przydomowej oczyszczalni  ścieków.

  • Do zbiornika nie mogą dostać się przedmioty nie biodegradowalne, np. waciki
  • Nadmierne używanie chemii, detergentów może doprowadzić do obumarcia flory bakteryjnej, co w kolejności powoduje pojawienie się nieprzyjemnych zapachów z oczyszczalni.
  • Regularne dodawanie biopreparatów.

Prawidłowo użytkowana przydomowa oczyszczalnia ścieków nie wydziela żadnych zapachów. Dlatego też pojawienie się brzydkiego zapachu powinno nas zaalarmować, ponieważ świadczy o nieprawidłowym działaniu oczyszczalni.

Biopreparaty do oczyszczalni ścieków – czym są i jak prawidłowo je stosować?

Powstawanie nieprzyjemnych zapachów może być spowodowane wspomnianym już obumarciem flory bakteryjnej. Wystarczy sobotnie sprzątanie i proces powstawania bakterii, a tym samym oczyszczania ścieków zostaje zahamowany. Aby uchronić się przed taką sytuacją, należy regularnie stosować biopreparaty, które wspomagają pracę oczyszczalni. Cyklicznie dodając bakterie, mamy gwarancję, że flora bakteryjna zawsze będzie na odpowiednim poziomie.

Warto również wspomnieć w tym miejscu, że stosowanie biopreparatów jest niezbędne do uruchomienia oczyszczalni. Przez kilka pierwszych miesięcy należy przyspieszyć namnażanie i rozwój bakterii, aby oczyszczalnia działała prawidłowo. W późniejszych etapach bakterie należy dawkować zgodnie z zaleceniami producenta – w zależności od rodzaju, raz na miesiąc lub raz na dwa tygodnie.

Jak działa oczyszczalnia przydomowa?

Oczyszczalnia przydomowa to system biologiczny, który przekształca ścieki z domu na taki sposób, aby były bezpieczne do odprowadzenia do środowiska. Proces ten polega na usuwaniu zanieczyszczeń organicznych za pomocą mikroorganizmów, które rozkładają ścieki.

Dlaczego warto zainwestować w oczyszczalnię przydomową?

Oczyszczalnia przydomowa pomaga w ochronie środowiska, eliminując zanieczyszczenia z odprowadzanych ścieków. Dodatkowo, redukuje ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych i może pomóc uniknąć konieczności korzystania z usług publicznych oczyszczalni ścieków, co może być oszczędne w dłuższej perspektywie.

Jakie są różnice między oczyszczalniami przydomowymi a tradycyjnymi oczyszczalniami ścieków?

Oczyszczalnie przydomowe są przeznaczone do obsługi pojedynczych gospodarstw domowych i zazwyczaj wykorzystują procesy biologiczne do oczyszczania ścieków. Tradycyjne oczyszczalnie ścieków obsługują większe ilości ścieków z obszarów miejskich i wykorzystują różne technologie, takie jak procesy chemiczne i mechaniczne.

Zobacz również

Dofinansowanie na zbiornik na deszczówkę – programy

Zmiany klimatu powodują zagrożenie niedoborem wody. Zasoby wodne Polski są niewielkie, niemal trzykrotnie mniejsze w porównaniu do średniej Europy. W odpowiedzi na ten problem powstał w 2020 roku ogólnopolski program “Moja woda”, dostępny dla każdego obywatela kraju.