Inwestycja w przydomową oczyszczalnie ścieków – które rozwiązanie będzie trwałe i skuteczne?

Coraz więcej osób decyduje się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Trzeba przyznać, że zapewnia ona wygodę, ale i funkcjonalność. Jest w zasadzie bezobsługowa. Jeżeli jeszcze nie zdecydowaliście się na jej montaż, to przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, gdzie przedstawimy więcej zalet tego rozwiązania. Doradzimy też jakie będzie najlepsze?

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest to system, który nie tylko gromadzi ścieki, ale też skutecznie je oczyszcza. Cały proces odbywa się dzięki specjalnym bakteriom. Przekształcają one ścieki w nieszkodliwe związki mineralne. Warto zwrócić uwagę na proces oczyszczania ścieków. W pierwszym etapie ścieki poddawane są zjawiskom fizycznym oraz rozkładowi beztlenowemu. Rozkładają się więc w związki rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne sole mineralne. Ścieki następnie zostają podzielone na dwie części, a dokładnie szarą wodę oraz klarowane ścieki. W drugim etapie oczyszczania istotne znaczenie odgrywają bakterie tlenowe. Rozkładają one oraz neutralizują związki potencjalnie niebezpieczne dla środowiska. Zwróćcie uwagę na szereg zalet jakie niesie ze sobą budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest ona tania w eksploatacji. Nie trzeba zlecać systematycznego wywożenia ścieków. Nie wymaga też skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Raz w tygodniu wystarczy tylko wrzucić do toalety bakterie i enzymy. Istotne jest również to, że nie emituje nieprzyjemnych zapachów

Jak wybrać oczyszczalnię ścieków?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest czasochłonna. Jednocześnie budowa takiej o wydajności do 7,5 m3 na dobę nie wymaga pozwolenia na budowę, lecz jedynie zgłoszenia. Na uwagę zasługują przydomowe oczyszczalnie ścieków ekologiczne, które składają się z osadnika gnilnego i układu drenażu rozsączającego. Wprowadza on wstępnie oczyszczone ścieki do gruntu gdzie zostają doczyszczone. Oczyszczalnia ścieków drenażowa może być zamontowana w przypadku gruntów przepuszczalnych, a więc piasku czy żwiru. Wymagany jest też niski poziom wód gruntowych. 

Trzeba wiedzieć, że oczyszczalnie ekologiczne nie są tym samym co biologiczne oczyszczalnie ścieków. W tych pierwszych proces oczyszczania prowadzony jest w różnych sekcjach, a nie jednym zbiorniku.

Jak dobrać wielkość przydomowej oczyszczalni ścieków?

Wielkość zbiornika dobiera się pod kątem ilości generowanych w domu ścieków. Przyjmuje się, że ilość powstających ścieków odpowiada ilości zużytej wody na mieszkańca. Uznaje się, że dla domów, gdzie występuje pełne wyposażenie sanitarne zapotrzebowanie na wodę wynosi 150 l/dobę na osobę. Np. dla rodziny 4-osobowej. Świetnym wyborem może być oczyszczalnia ekologiczna drenażowa 2000 l. Jeżeli zastanawiacie się, czy oczyszczalnia wiąże się z wysokimi kosztami inwestycji, to odpowiedź brzmi – nie. Można powiedzieć, że inwestycja zwrócić się po kilku latach, jednocześnie istnieje możliwość skorzystania z dotacji. Warto udać się do urzędu miasta i tam dowiedzieć się o warunkach swojego dofinansowania. Jak więc widzicie zalet przydomowej oczyszczalni ścieków jest naprawdę dużo. Zatem nie pozostaje nic innego jak zdecydować się na taką inwestycję i zwiększyć komfort odprowadzania ścieków.        

Zobacz również

Jak działa oczyszczalnia ekologiczna?, przydomowe oczyszczalnie ścieków, oczysczalnia ekologiczna

Jak działa oczyszczalnia ekologiczna?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak można przyczynić się do ochrony środowiska, będąc właścicielem domu jednorodzinnego? Odpowiedź jest prostsza niż myślisz! Przedstawiamy Ci ekologiczną oczyszczalnię ścieków