Konsultacja z doradcą:

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z odzyskiem wody – jak to zrobić?

Osoby mieszkające w miejscach, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji, nie powinny załamywać rąk, gdyż istnieją możliwości, by skutecznie i zgodnie z prawem odprowadzać ścieki. Mogą to zrobić, używając szamb lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Rekomendujemy zwłaszcza to drugie rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskuje na coraz większej popularności. Dowiedzmy się wszystkiego, co istotne na ten temat, nim przystąpimy do prac!

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy jest bardziej opłacalna od klasycznego szamba?

Ostatnie lata to triumf ekologicznych rozwiązań w wielu obszarach życia, co zapewnia mnóstwo zalet, gdyż troska o środowisko naturalne powinna dotyczyć możliwie jak największej ilości dziedzin. Równie istotne jest to, że wraz z proekologicznymi postawami zyskujemy dostęp do łatwych w obsłudze, komfortowych instalacji ułatwiających codzienne życie. Tak jest zdecydowanie z przydomową oczyszczalnią ścieków, która jest lepszą, nowszą odmianą tradycyjnego szamba. Powstaje jednak pytanie – czy jednocześnie jest też bardziej opłacalnym rozwiązaniem? 

To zależy, o jakich kosztach mowa. W przypadku kupna i montażu szambo wychodzi taniej, lecz jeśli weźmiemy pod uwagę koszty eksploatacyjne, jest zgoła odmiennie, gdyż już w krótkim czasie można wiele zaoszczędzić. Dowiedzmy się więc, ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków. Weźmy do wyliczenia zbiornik o pojemności 10 metrów sześciennych – jego koszt wraz z instalacją wyniesie około 10 tys. zł. Więcej zapłacimy, chcąc wyposażyć oczyszczalnię w bioreaktor, wtedy zapłacimy nawet około 20 tys. zł. Niemniej, koszty eksploatacyjne nie wyglądają źle – za obsługę oczyszczalni zapłacimy maksymalnie 500-600 zł w okresie rocznym, co robi pozytywne wrażenie, zwłaszcza jak porównamy to z kosztami eksploatacyjnymi szamba – tu za pojedynczy wywóz trzeba zapłacić średnio 100-150 zł.

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

  • Własna oczyszczalnia ekologiczna to więc początkowo dość spora inwestycja, której jednak koszty eksploatacyjne nie są tak duże, jak mogłoby się wydawać. Stanowią one jedną z ważniejszych zalet, bo mimo początkowego wydatku jednorazowego, późniejsze koszty użytkowania są bardzo niskie.
  • Co więcej, późniejsze korzystanie z przydomowej oczyszczalni jest bezproblemowe, ponieważ nie trzeba jej tak często opróżniać jak zwykłego szamba. Pamiętajmy bowiem pamiętać, że standardowe szambo opróżnia się nawet 1-2 razy w miesiącu, oczyszczalnie zaś raz na 1,5 roku (oczywiście, zależy to od ilości domowników i rodzaju ścieków).
  • To instalacja bezpieczniejsza i bardziej przyjazna środowisku, gdyż nie ma ryzyka skażenia gruntu lub wód gruntowych.
  • Kolejną zaletą jest łatwość codziennej pielęgnacji, do czego wystarczy stosować jedynie odpowiedni biopreparat. Dostępny jest w formie tabletek, saszetek i proszku. Przed kupnem warto zwrócić uwagę, aby w składzie biopreparatu były obecne enzymy lipolityczne – rozpuszczające tłuszcze.
  • Oczyszczalnia jest praktycznie bezobsługowa, ponieważ wywóz osadów, jakie gromadzą się na dnie oczyszczalni, nie następuje częściej niż raz do roku.
  • Przydomowa instalacja kanalizacyjna nie wydziela żadnych nieprzyjemnych zapachów.
  • Może być zamontowana nawet na małej działce i przy dowolnym poziomie wód gruntowych. Nie ma też znaczenia rodzaj gruntu. 

W jaki sposób odzyskiwać wodę z oczyszczalni i używać jej w gospodarstwie domowym?

Woda jest coraz bardziej deficytowym towarem, dlatego też trzeba w miarę możliwości ją oszczędzać i odzyskiwać. Czy można to zrobić, korzystając z oczyszczalni i używać jej w gospodarstwie domowym? Jak najbardziej, odzyskuje się tzw. wodę szarą, czy nie do picia, lecz ze względu na niski status skażenia bez problemu można ją ponownie wykorzystać do różnych czynności w gospodarstwie domowym (np. szara woda do podlewania). Przydomek wody szarej ma najczęściej woda opadowa.

Przydomowe oczyszczalnie redukują zanieczyszczenie na poziomie 90-98%, uzdatniając tym samym ściek i umożliwiając jego ponowne użycie. Warto jednak pamiętać, że te kilka procent może mieć kluczowe znaczenie i dlatego nie powinno się używać wody odzyskanej z oczyszczalni w takim samym stopniu jak na przykład wody opadowej, np. nie powinna być ona stosowana do podlewania roślin jadalnych lub mycia naczyń. W oczyszczonym ścieku są zawarte takie związki jak azot i fosfor, które mogą być przydatne do podlewania oraz bakterie, które mogą być szkodliwe dla naszego organizmu, w szczególności dla układu oddechowego i pokarmowego.

Gdzie się zatem podziać z odzyskanym ściekiem?

W czasach, kiedy wody słodkiej zaczyna brakować, nie powinno się pozbywać oczyszczonego ścieku. Jeśli jednak nie możemy wykorzystać jej do codziennego użytkowania, jak można inaczej ją zagospodarować?

  • Podziemne nawadnianie – polega ono na podlewaniu roślin niejadalnych(!) oraz  trawnika poprzez system rur nawadniających, znajdujących się w pod powierzchnią gleby.
  • System nawadniania kropelkowego – istota systemu zawiera się w podaży niewielkich dawek wody bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny (niejadalnych) za pomocą zamontowanych zraszaczy czy kroplowników.

To wszystko pokazuje, że warto pomyśleć o przydomowej oczyszczalni ścieków z odzyskiem wody. To dużo korzyści, a początkowe koszty inwestycyjne zwrócą się z nawiązką podczas eksploatacji systemu. Przed inwestycją jednak warto zaznajomić się ze wszystkim, co istotne, także gdy mowa o przepisach prawa. Przydomowe oczyszczalnie ścieków – przepisy 2022. Poznajmy je.

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to system służący do lokalnego oczyszczania ścieków produkowanych w gospodarstwach domowych.

Dlaczego warto zainstalować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie pomagają w redukcji zanieczyszczenia środowiska i wód gruntowych oraz zapewniają zgodność z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

Czy przydomowe oczyszczalnie wymagają konserwacji?

Tak, regularna konserwacja jest niezbędna do utrzymania wydajności oczyszczalni. Należy przestrzegać zaleceń producenta.

Czy oczyszczalnia generuje nieprzyjemne zapachy?

Współczesne oczyszczalnie są projektowane tak, aby minimalizować emisję zapachów. Odpowiednia konserwacja również wpływa na zapach.

Zobacz również