Konsultacja z doradcą:

Czy warto zamontować biologiczną oczyszczalnię ścieków?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to nie tylko przydomowe szambo. Niemożność przyłączenia budynku do miejskiej kanalizacji nie musi być problemem. Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? Ile kosztuje? Jaką wybrać? Te pytania mogą spędzać sen z powiek. Śpieszymy z odpowiedzią!

Jak działa oczyszczalnia biologiczna?

W porównaniu do tradycyjnego szamba, biologicznej oczyszczalni ścieków nie trzeba regularnie opróżniać. Jej działanie jest zupełnie inne. Proces rozkładu i filtracji ścieków dzieli się na dwa etapy. Pierwszy z nich odbywa się w warunkach beztlenowych. Dochodzi do podziału na sole mineralne i związki rozpuszczalne w wodzie. W drugiej fazie pojawiają się warunki tlenowe. To właśnie w nich klarowne związki poddają się procesowi neutralizacji. Nienaruszający równowagi ekologicznej ściek oczyszczony jest odprowadzany do rowu melioracyjnego, gruntu lub rzeki, bez zanieczyszczania ich.

Oczyszczalnia biologiczna – ile kosztuje?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest inwestycją, która w przyszłości przynosi ogromne oszczędności. Jej koszt jest wyższy niż tradycyjnego szamba, które dla 4 osób kosztuje ok. 5 tysięcy złotych. Biologiczna oczyszczalnia ścieków jest droższa. Jej cena może wynosić nawet 12-25 tysięcy złotych. Dodatkowo jej instalacja jest skomplikowana i wymaga pracy specjalistów, co rodzi dodatkowe koszty. 

Wysokie koszty mogą zniechęcać, ale przydomowa oczyszczalnia biologiczna przynosi oszczędności, a pieniądze w nią zainwestowane zwracają się już po kilku latach korzystania. Oczyszczalnia jest praktycznie bezobsługowa, dzięki czemu nie trzeba martwić się regularnymi opłatami. 

W porównaniu do tradycyjnego szamba, które wymaga regularnego opróżniania, przydomowa oczyszczalnia jest bardziej opłacalna. Koszt opróżnienia szamba zaczyna się od 150 zł. Często jest tak, że w ciągu miesiąca usługę trzeba opłacić dwukrotnie. W tym przypadku w ciągu roku zapłacimy dodatkowo co najmniej 3600 zł. Przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga opróżnienia raz do roku (lub rzadziej), więc jej koszt eksploatacyjny wynosi jedynie 200-400 zł rocznie. 

Dodatkowymi zaletami są niewielkie rozmiary przydomowej oczyszczalni, a także ekologiczny aspekt jej funkcjonowania. 

Jaką oczyszczalnię biologiczną wybrać?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków dla 4 osób, a może 6? Oczyszczalnia biologiczna musi być dostosowana do ilości domowników. W ofercie sklepu Xymen, znajdziecie Państwo oczyszczalnie dla 4, 6, 8, a nawet 12 osób. Ważne, by dobrać rozmiar odpowiedni do ilości domowników.

Jaki rozmiar oczyszczalni dla 4-osobowej rodziny?

Dla klasycznej 4-osobowej rodziny idealnym wyborem będzie oczyszczalnia biologiczna Biosolid 4 dla 4 osób, czy też Marseplast SilverFLOW 4. W ofercie sklepu znajdują się także oczyszczalnie takich producentów, jak: Metria, Kingspan i Centroplast. Występują one w różnych rozmiarach. 

Oczyszczalnia biologiczna Metria SBR dostępna jest w 3 wariantach: od 4 do 8 osób. Dla 12 osób dostępna jest przydomowa oczyszczalnia ścieków marki Kingspan. Ceny oczyszczalni różnią się między wariantami. Koszt jest wyższy, jeśli oczyszczalnia jest przeznaczona dla większej liczby domowników.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – dofinansowanie 

Można starać się także o dofinansowanie do zainstalowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Dotacja może wynosić nawet 80% kosztów oczyszczalni. Jest ona ustalana przez każdą gminę indywidualnie, dlatego kwota dofinansowania może być różna w zależności od regionu kraju. 

Oszczędności, jakie przynosi oczyszczalnia biologiczna, opinie zadowolonych użytkowników czy aspekty ekologiczne sprawiają, że jest ona o wiele lepszym wyborem, niż tradycyjne szambo. 

Zobacz również

Jakie są rodzaje pomp do deszczówki?

Zbieranie wody deszczowej, po to, aby by wykorzystać ją do podlewania ogrodu, prania, spłukiwania czy mycia nawierzchni wokół domu, znane jest ludziom od bardzo dawna. Jest to świetny sposób na oszczędzanie wody i niezwykle ważna kwestia w dzisiejszych czasach.

Jak przechowywać olej opałowy?

Olej opałowy uchodzi za paliwo bezpieczne, ale przy ustalaniu warunków jego przechowywania nie sposób pominąć ryzyka zapłonu i wybuchu. To zagrożenie można jednak zredukować niemal do zera. W jaki sposób? Wyjaśniamy to w nowym poradniku.