Konsultacja z doradcą:

Osadnik gnilny – czym jest i jak działa?

Przydomowe ekologiczne i biologiczne oczyszczalnie ścieków z dużym powodzeniem zastępują tradycyjne szamba. Są niezwykle proste w obsłudze, pracują optymalnie i z dużą korzyścią na rzecz środowiska. Wystarczy wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie, zainstalować oczyszczalnię w odpowiednim miejscu i oszczędzać na ciągłym wybieraniu ścieków.

Osadnik gnilny – niezwykle ważny separator nieczystości

Jednym z ważniejszych elementów ekologicznej przydomowej oczyszczalni jest osadnik gnilny. Co to takiego? Sama nazwa nie kojarzy się może z czymś przyjemnym, ale jest to niezwykle ważna część odpowiadająca za proces oczyszczania. Zależnie od producenta osadnik może składać się z 1,2 lub 3 komór. To do niego wpadają zanieczyszczenia poprowadzone za pomocą przewodu kanalizacyjnego w celu oddzielenia od siebie cząstek lżejszych i cięższych od wody. Za pomocą procesu sedymentacji taki materiał jak oleje czy tłuszcze trafiają na wierzch zbiornika i tworzą na nim charakterystyczny kożuch. Natomiast ciężki materiał osadowy opada na dno w procesie sedymentacji. Następnie ścieki podlegają fermentacji w warunkach beztlenowych do nieorganicznych gazów i wydalane z osadnika lub do prostych substancji organicznych. Kolejne zadanie osadnika to wyrównywanie przepływu ścieków. Wstępnie oczyszczone ścieki dostają się np. przez filtr siatkowy do kolejnych elementów oczyszczalni. W ten sposób przebiega proces mechaniczny oczyszczania ścieków.

Materiał i pojemność osadnika ma duże znaczenie

Dobry osadnik to taki, który ma pojemność odpowiednią dla konkretnego gospodarstwa. Potrzeby użytkowników (także ilość mieszkańców) oraz warunki glebowe to dwa ważne czynniki warunkujące montaż osadnika. Trzeba również pamiętać, że pomiędzy lustrem ścieków a pokrywą osadnika musi być wolna przestrzeń, ok. 35 cm. Pamiętaj też, że im większy osadnik gnilny, tym więcej osadu może zbierać. Jednokomorowy, kompaktowy osadnik zatrzyma 60% osadów, natomiast większy ok. 85%. Jakość oczyszczania jest więc zdecydowanie lepsza. Ważny jest także materiał, z którego wyprodukowany jest zbiornik osadowy. Najlepiej kupić urządzenie wykonane z dobrej jakości polietylenu. Taki zbiornik do procesu gnilnego będzie mocny, odporny na uszkodzenia, szczelny i łatwy  w transporcie.

Osadniki gnilne w ofercie sklepu Xymen

Oferta produktowa sklepu Xymen jest bogata i różnorodna. Znajdziesz w niej wysokiej jakości osadnik do oczyszczania ścieków, który spełni Twoje oczekiwania. Są to produkty bardzo starannie wykonane, a sklep oferuje kompleksowość usług na najwyższym poziomie obsługi klienta. Co więcej, osadniki gnilne spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa i są niezawodne w eksploatacji. Sklep oferuje konkurencyjne ceny, dlatego kupno osadnika nie obciąży zanadto Twojego portfela. 

W ofercie sklepu znajdziesz zbiorniki osadowe wiodących producentów na rynku, takich jak: NOLEN, MARSEPLAST, METRIA. Mogą być wykorzystane jako zbiornik na deszczówkę, osadnik gnilny oraz szczelne szambo. Są to zbiorniki gnilne o mniejszych pojemnościach, np. 1000, 2000, 3000l., czy dużo większych 9000 i 10000l. Ich dokładne gabaryty znajdują się na stronie sklepu wraz z dołączonym zdjęciem. Na szczególną uwagę zasługuje duży osadnik gnilny marki MARSEPLAST  Jumbotank 10000l. wykonany z polietylenu liniowego, metodą formowania rotacyjnego jest niezwykle odporny na działanie gruntu, substancji chemicznych i uszkodzenia mechaniczne. Jego specjalnie wyprofilowane dno umożliwia montaż na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych. Zbiorniki Jumbotank można łączyć ze sobą, posiadają celowo zaprojektowane do tego wypłaszczenia pod montaż rur dopływowych i odpływowych.

Zobacz również