Konsultacja z doradcą:

Jak działa oczyszczalnia ekologiczna?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak można przyczynić się do ochrony środowiska, będąc właścicielem domu jednorodzinnego? Odpowiedź jest prostsza niż myślisz! Przedstawiamy Ci ekologiczną oczyszczalnię ścieków – innowacyjne rozwiązanie, które nie tylko jest przyjazne dla środowiska, ale także dla Twojego portfela. Zanurz się w świecie zrównoważonych rozwiązań i odkryj, jak działa oczyszczalnia ekologiczna.

Budowa oczyszczalni ekologicznej – z czego się składa?

Oczyszczalnie ekologiczne to proste cuda techniki, które pozwalają na efektywne zarządzanie ściekami w Twoim domu. Ale jak dokładnie działają? Oto główne elementy, które składają się na ten innowacyjny system:

 • Osadnik gnilny: Jest to miejsce, gdzie rozpoczyna się proces oczyszczania. W tym zbiorniku zachodzą procesy sedymentacji i flotacji, oddzielające różne typy zanieczyszczeń.
 • Filtr doczyszczający: Kolejny krok to przepływ przez filtr, który zapewnia separację zanieczyszczeń floatujących.
 • Drenaż rozsączający: Ostatni etap to biologiczne doczyszczanie ścieków, zachodzące dzięki specjalnemu systemowi wentylacji.

Jak działa oczyszczalnia biologiczna?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to nie tylko przydomowe szambo. Jej działanie opiera się na trzech głównych etapach, zapewniających efektywne i ekologiczne oczyszczanie ścieków:

 • ETAP I: W pierwszej fazie zachodzą procesy beztlenowe, gdzie substancje nierozpuszczalne są oddzielane od tych rozpuszczalnych. Następnie, w osadniku gnilnym, następuje fermentacja, przekształcając zanieczyszczenia w proste związki mineralne.
 • ETAP II: Drugi etap to procesy tlenowe, gdzie związki rozpuszczalne w wodzie są dalej rozkładane przez mikroorganizmy, głównie bakterie, dla których zanieczyszczenia to pokarm.
 • ETAP III: Ostatnia faza to doczyszczenie i rozsączenie ścieków. Te mogą być następnie bezpiecznie odprowadzone do rzeki lub rowu melioracyjnego.

Sedymentacja: naturalny proces oczyszczania

Sedymentacja to proces polegający na osiadaniu cząstek stałych na dnie zbiornika z wodą. Jest to naturalny etap w cyklu życia wody zachodzący w Twojej oczyszczalni:

 • W procesie sedymentacji, cięższe cząstki stałe opadają na dno zbiornika pod wpływem siły grawitacji. Jest to proces spowolniony, który pozwala na oddzielenie stałych zanieczyszczeń od wody.
 • Sedymentacja jest naturalnym, ekonomicznym i skutecznym sposobem na oczyszczanie wody z większych zanieczyszczeń. Jest to pierwszy krok w kierunku uzyskania krystalicznie czystej wody.
 • W Twojej oczyszczalni, sedymentacja jest kluczowym etapem, który pozwala na usunięcie większych zanieczyszczeń przed dalszymi procesami oczyszczania.

Flotacja: rozwiązanie w usuwaniu kłopotliwych zanieczyszczeń

Flotacja to proces, który polega na usuwaniu drobnych cząstek stałych i oleistych zanieczyszczeń z wody za pomocą bąbelków powietrza.

 • W procesie flotacji do wody wprowadza się bąbelki powietrza. Przyczepiają się one do cząstek zanieczyszczeń, sprawiając, że te unoszą się na powierzchni, skąd mogą być łatwo usunięte.
 • Flotacja jest skutecznym sposobem na usunięcie drobnych i oleistych zanieczyszczeń, trudnych do wyeliminowania w procesie sedymentacji. Dzięki temu woda może być oczyszczona z większości zanieczyszczeń.

Nie czekaj dłużej! Zainwestuj w oczyszczalnię ekologiczną i zacznij cieszyć się korzyściami płynącymi z ekologicznego i ekonomicznego zarządzania ściekami!

Zobacz również

Jaką oczyszczalnię wybrać do domu jednorodzinnego?

Zgodnie z przepisami prawa na każdym właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Przy braku warunków technicznych pozwalających na realizację takiej inwestycji lub ekonomicznej nieopłacalności przedsięwzięcia alternatywą pozostaje budowa przydomowej oczyszczalni ścieków.

Czym muszą cechować się zbiorniki do AdBlue?

Od kilku lat obserwowana jest znacznie większa dbałość o środowisko naturalne, również wśród przedstawicieli branży motoryzacyjnej. Pod enigmatyczną nazwą AdBlue kryje się nietoksyczny roztwór mocznika o wysokiej czystości 32,5%.