Konsultacja z doradcą:

Funkcjonowanie przydomowych oczyszczalni ścieków w Polsce

Nie każdy dom może być podłączony do miejskiej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wiele osób nawet nie decyduje się na takie podłączenie, gdyż doskonałym wyborem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Coraz częściej staje się ona alternatywą dla szamba. Warto zgłębić ten temat i poznać wiele ważnych informacji.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – historia i statystyka w pigułce

Coraz więcej Polaków decyduje się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Stały się one jednym z podstawowych elementów infrastruktury sanitarnej już nie tylko na wsiach, ale też w małych i większych miejscowościach. Warto wiedzieć, że przydomowe oczyszczalnie ścieków już na większą skalę zaczęto budować w Polsce w połowie lat 90-tych XX wieku. Wtedy też nastąpił jeszcze większy boom w budownictwie domów jednorodzinnych, a przez to, że Polska starała się o wejście do Unii Europejskiej, zaczęto zwracać coraz większą uwagę na ekologię i ochronę środowiska.

Jeszcze większą popularnością, ekologiczne oczyszczalnie ścieków zaczęły cieszyć się po 2004 r., kiedy Polska wstąpiła do UE, a do tego została zobowiązana do przestrzegania 7. dyrektywy Rady 91/271/EWG, która zakłada, iż aglomeracje mniejsze od 2000 RLM zostaną wyposażone w oczyszczalnie ścieków, które zapewnią odpowiedni poziom oczyszczania i w rezultacie popularność przydomowych oczyszczalni ścieków znowu wzrosła.

Ocenia się, że do 2010 r. wybudowano w Polsce prawie 83 tys. przydomowych oczyszczalni ścieków, natomiast w kolejnych latach powstało ich 587 tys. 91% przydomowych oczyszczalni ścieków znajduje się obecnie na terenach wiejskich. Coraz więcej właścicieli starszych domów decyduje się na wymianę nieefektywnego szamba na skutecznie działającą przydomową oczyszczalnię.

Dlaczego przydomowe oczyszczalnie ścieków są w Polsce popularne?

Ponownie rośnie liczba inwestorów, którzy decydują się w Polsce na budowę domu, co po części wynika to z faktu, że ceny mieszkań są naprawdę wysokie. Ale powodem jest też chęć zamieszkania we własnym lokum z dala od zgiełku miasta. Działki na obrzeżach są tańsze, jednak podłączenie domu do instalacji wodno-kanalizacyjnej często jest nieopłacalne. Naprawdę mało osób decyduje się na montaż szamba. Dobrą alternatywą jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, która zasadniczo jest bezobsługowa. W jej przypadku nie trzeba obawiać się nieprzyjemnego zapachu, gdyż ścieki są dobrze oczyszczane.

Duże znaczenie ma także łatwość i szybkość montażu przydomowej oczyszczalni ścieków, a także fakt, że istnieje możliwość odprowadzania ścieków bezpośrednio do gleby i to bez obaw o jej zanieczyszczenie. Ścieki i nieczystości poddawane są pełnej filtracji i po oczyszczeniu można je wykorzystać nawet do podlewania roślin czy trawy. Należy jeszcze nadmienić, że przydomowa oczyszczalnia ścieków zapewnia pełen komfort użytkowania i pozwala znacząco zaoszczędzić.

W domach, gdzie wykorzystuje się szambo, trzeba dbać o regularny wywóz nieczystości, gdyż szambo może wylać i zanieczyścić glebę. Dodatkowo też nieprzestrzeganie terminów wywozu wiąże się z karą finansową. Mając oczyszczalnię biologiczną, nie trzeba martwić się o wywóz nieczystości, gdyż oczyszczalnia jest niemal bezobsługowa. Raz do roku wystarczy tylko wezwać wóz asenizacyjny, który opróżni osadnik z nagromadzonego osadu. Warto zwrócić jeszcze uwagę na to, że przeciętny okres eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków wynosi nawet 30-50 lat. Wszystkie powyższe zalety wpływają bez wątpienia na popularność tego rozwiązania w Polsce.

Jaka oczyszczalnia przydomowa będzie najlepsza? Ekologiczna czy biologiczna?

Oczyszczalnia ekologiczna przy właściwej eksploatacji jest zasadniczo bezawaryjna. Oczywiście trzeba pamiętać, aby dobrać odpowiednią wielkość osadnika. Według wytycznych zapotrzebowanie dla domów z pełnym wyposażeniem sanitarnym wynosi ok. 150 l/dobę dla jednej osoby. Oznacza to, że w przypadku 4 osób najlepiej wybrać oczyszczalnię o pojemności 2000 l. Kolejnym ważnym aspektem jest materiał, z którego został wykonany osadnik. Powinien być on odporny na działanie korozji, ale też agresywnych substancji zawartych w ściekach, a do tego maksymalnie szczelny. Ważne jest jeszcze odpowiednie ułożenie ciągu drenarskiego i dopasowanie go do kształtu, ale też zagospodarowania działki. Co istotne, dreny najczęściej układa się na głębokości 40 cm. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 7,5 m3/d nie wymaga pozwolenia na budowę, natomiast należy zgłosić ten fakt minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego.

Zobacz również

Moduły biologiczne BamarTech – czym się różnią, który wybrać?

Sporo mówi się o oczyszczalniach biologicznych. Niestety pojawił się mit, że są one bezobsługowe. Nie jest to prawda i wszystkie wymagają właściwej eksploatacji. Jeżeli dochodzi do awarii czy to oczyszczalni drenażowej, czy biologicznej, warto wykorzystać moduły biologiczne.