Konsultacja z doradcą:

Funkcjonowanie przydomowych oczyszczalni ścieków w Polsce

Nie każdy dom może być podłączony do miejskiej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wiele osób nawet nie decyduje się na takie podłączenie, gdyż doskonałym wyborem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Coraz częściej staje się ona alternatywą dla szamba. Warto zgłębić ten temat i poznać wiele ważnych informacji.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – historia i statystyka w pigułce

Coraz więcej Polaków decyduje się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Stały się one jednym z podstawowych elementów infrastruktury sanitarnej już nie tylko na wsiach, ale też w małych i większych miejscowościach. Warto wiedzieć, że przydomowe oczyszczalnie ścieków już na większą skalę zaczęto budować w Polsce w połowie lat 90-tych XX wieku. Wtedy też nastąpił jeszcze większy boom w budownictwie domów jednorodzinnych, a przez to, że Polska starała się o wejście do Unii Europejskiej, zaczęto zwracać coraz większą uwagę na ekologię i ochronę środowiska.

Jeszcze większą popularnością, ekologiczne oczyszczalnie ścieków zaczęły cieszyć się po 2004 r., kiedy Polska wstąpiła do UE, a do tego została zobowiązana do przestrzegania 7. dyrektywy Rady 91/271/EWG, która zakłada, iż aglomeracje mniejsze od 2000 RLM zostaną wyposażone w oczyszczalnie ścieków, które zapewnią odpowiedni poziom oczyszczania i w rezultacie popularność przydomowych oczyszczalni ścieków znowu wzrosła.

Ocenia się, że do 2010 r. wybudowano w Polsce prawie 83 tys. przydomowych oczyszczalni ścieków, natomiast w kolejnych latach powstało ich 587 tys. 91% przydomowych oczyszczalni ścieków znajduje się obecnie na terenach wiejskich. Coraz więcej właścicieli starszych domów decyduje się na wymianę nieefektywnego szamba na skutecznie działającą przydomową oczyszczalnię.

Dlaczego przydomowe oczyszczalnie ścieków są w Polsce popularne?

Ponownie rośnie liczba inwestorów, którzy decydują się w Polsce na budowę domu, co po części wynika to z faktu, że ceny mieszkań są naprawdę wysokie. Ale powodem jest też chęć zamieszkania we własnym lokum z dala od zgiełku miasta. Działki na obrzeżach są tańsze, jednak podłączenie domu do instalacji wodno-kanalizacyjnej często jest nieopłacalne. Naprawdę mało osób decyduje się na montaż szamba. Dobrą alternatywą jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, która zasadniczo jest bezobsługowa. W jej przypadku nie trzeba obawiać się nieprzyjemnego zapachu, gdyż ścieki są dobrze oczyszczane.

Duże znaczenie ma także łatwość i szybkość montażu przydomowej oczyszczalni ścieków, a także fakt, że istnieje możliwość odprowadzania ścieków bezpośrednio do gleby i to bez obaw o jej zanieczyszczenie. Ścieki i nieczystości poddawane są pełnej filtracji i po oczyszczeniu można je wykorzystać nawet do podlewania roślin czy trawy. Należy jeszcze nadmienić, że przydomowa oczyszczalnia ścieków zapewnia pełen komfort użytkowania i pozwala znacząco zaoszczędzić.

W domach, gdzie wykorzystuje się szambo, trzeba dbać o regularny wywóz nieczystości, gdyż szambo może wylać i zanieczyścić glebę. Dodatkowo też nieprzestrzeganie terminów wywozu wiąże się z karą finansową. Mając oczyszczalnię biologiczną, nie trzeba martwić się o wywóz nieczystości, gdyż oczyszczalnia jest niemal bezobsługowa. Raz do roku wystarczy tylko wezwać wóz asenizacyjny, który opróżni osadnik z nagromadzonego osadu. Warto zwrócić jeszcze uwagę na to, że przeciętny okres eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków wynosi nawet 30-50 lat. Wszystkie powyższe zalety wpływają bez wątpienia na popularność tego rozwiązania w Polsce.

Jaka oczyszczalnia przydomowa będzie najlepsza? Ekologiczna czy biologiczna?

Oczyszczalnia ekologiczna przy właściwej eksploatacji jest zasadniczo bezawaryjna. Oczywiście trzeba pamiętać, aby dobrać odpowiednią wielkość osadnika. Według wytycznych zapotrzebowanie dla domów z pełnym wyposażeniem sanitarnym wynosi ok. 150 l/dobę dla jednej osoby. Oznacza to, że w przypadku 4 osób najlepiej wybrać oczyszczalnię o pojemności 2000 l. Kolejnym ważnym aspektem jest materiał, z którego został wykonany osadnik. Powinien być on odporny na działanie korozji, ale też agresywnych substancji zawartych w ściekach, a do tego maksymalnie szczelny. Ważne jest jeszcze odpowiednie ułożenie ciągu drenarskiego i dopasowanie go do kształtu, ale też zagospodarowania działki. Co istotne, dreny najczęściej układa się na głębokości 40 cm. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 7,5 m3/d nie wymaga pozwolenia na budowę, natomiast należy zgłosić ten fakt minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego.

Zobacz również

Jakie są rodzaje pomp do deszczówki?

Zbieranie wody deszczowej, po to, aby by wykorzystać ją do podlewania ogrodu, prania, spłukiwania czy mycia nawierzchni wokół domu, znane jest ludziom od bardzo dawna. Jest to świetny sposób na oszczędzanie wody i niezwykle ważna kwestia w dzisiejszych czasach.

Jak działa oczyszczalnia ekologiczna?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak można przyczynić się do ochrony środowiska, będąc właścicielem domu jednorodzinnego? Odpowiedź jest prostsza niż myślisz! Przedstawiamy Ci ekologiczną oczyszczalnię ścieków