Oczyszczalnie biologiczne, a moduły biologiczne – jak są powiązane?

Coraz więcej osób poszukuje ekologicznych rozwiązań przy budowie lub modernizacji budynków. Aby odprowadzać ścieki w sposób bezpieczny dla środowiska, zamiast tradycyjnego szamba warto wybrać oczyszczalnię biologiczną. Oczyszczalnia ekologiczna przydomowa wyróżnia się wysoką wydajnością oraz łatwością eksploatacji. By z niej korzystać, często nie trzeba kupować nowego zbiornika – wystarczy skorzystać z modułów biologicznych. Sprawdź, jak działa oczyszczalnia przydomowa biologiczna i kiedy warto zastosować moduły biologiczne.

Biologiczne oczyszczalnie ścieków – mechanizm działania

Biologiczne oczyszczanie ścieków to jedna z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod rozkładu nieczystości. W procesie tym biorą udział mikroorganizmy tlenowe lub beztlenowe (głównie bakterie), które rozkładają substancje organiczne znajdujące się w ściekach. Proces oczyszczania ścieków w oczyszczalni biologicznej składa się z kilku faz. Po napełnieniu komór nieczystości są wstępnie oczyszczane z zanieczyszczeń stałych. Następnie ma miejsce ich napowietrzanie i sedymentacja. Po oczyszczeniu przez bakterie nieczystości trafiają do odbiornika. Rozprowadzenie wody ze ścieków do gruntu lub wód powierzchniowych może odbywać się za pomocą drenażu, studni chłonnej lub tuneli.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – rodzaje

Biologiczne oczyszczalnie ścieków różnią się między sobą budową. Oczyszczalnia biologiczna z osadem czynnym wykorzystuje zawiesinę bakterii tlenowych, z kolei model ze złożem biologicznym wyposażony jest w zbiornik wypełniony materiałem, na którym rozwijają się pożyteczne bakterie. Istnieją również hybrydowe oczyszczalnie.

Zalety oczyszczalni biologicznych

Oczyszczalnia biologiczna to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą przyłączyć swojego budynku do sieci kanalizacyjnej i jednocześnie chcą uniknąć kosztownego i uciążliwego wywożenia szamba. Tego typu instalacje mają kompaktowe rozmiary i mogą być zamontowane niemal na każdym terenie. Sprawdzą się bardzo dobrze na działkach o niewielkiej powierzchni oraz trudnych warunkach wodno-gruntowych.

Oczyszczalnia przydomowa biologiczna pracuje w sposób przyjazny dla środowiska. Oczyszczona przez nią woda nie zawiera szkodliwych substancji, dzięki czemu może być ponownie wykorzystana np. do podlewania roślin. Niewątpliwą zaletą oczyszczalni ekologicznej przydomowej są niskie koszty eksploatacji i długa żywotność. Może ona służyć użytkownikom nawet przez kilkadziesiąt lat, a koszty jej montażu zwracają się już po kilku latach użytkowania.

Oczyszczalnia przydomowa biologiczna a moduły biologiczne

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków nie zawsze wymaga montażu od podstaw. Właściciele oczyszczalni drenażowych lub zbiorników bezodpływowych mogą skorzystać z modułów biologicznych. Te nowoczesne urządzenia umożliwiają modernizację starych instalacji i budowę oczyszczalni biologicznych zgodnych z najnowszymi normami. Pozwalają również wykorzystać dotychczasowe zbiorniki w roli osadników. Moduły biologiczne mogą służyć też do naprawy niedziałających oczyszczalni. Dzięki nim można w prosty sposób zmodyfikować istniejące instalacje i dostosować je do obecnych wymagań. Pozwala to znacznie ograniczyć koszty związane z budową biologicznych oczyszczalni ścieków.

Zastanawiasz się, jaka oczyszczalnia przydomowa będzie najlepsza dla Ciebie? Sprawdź ofertę przydomowych oczyszczalni biologicznych w sklepie Xymen i znajdź model dla siebie.

Zobacz również