Jak zbiorniki do AdBlue wpływają na redukcję emisji spalin?

Z roku na rok zanieczyszczenie powietrza jest coraz większe. W dużej mierze odpowiadają za to samochody. Szeroko rozwinięty transport rzeczywiście wpływa znacząco na emisję dwutlenku węgla. Dlatego Komisja Europejska wprowadza normy spalinowe. Dziś zastanowimy się, jak zbiorniki do AdBlue wpływają na redukcję emisji spalin?

Emisja spalin dla silników Diesla – co warto wiedzieć?

Obecnie maksymalna emisja NOx dla silników diesla została ograniczona do 0,18 g/km. Jednocześnie wprowadzono także limity dotyczące cząstek stałych, które aktualnie są na poziomie 0,005 g/km. Dopuszczalna emisja tlenków azotu wynosi 400 mg/kWh. Obecnie dąży się do tego, by zmniejszyć emisję nawet o 66%. Warto zastanowić się, czym jest redukcja spalin AdBlue. Trzeba wiedzieć, że AdBlue dostaje się do wnętrza katalizatora, następnie zmienia się w amoniak oraz dwutlenek węgla. Istotne znaczenie ma tutaj fakt, że dochodzi do reakcji chemicznej z tlenkami azotu. W efekcie powstaje nieszkodliwy dla środowiska azot oraz para wodna. Trzeba jeszcze pamiętać, że to rozwiązanie rzeczywiście zmniejsza zanieczyszczenie środowiska.

Zbiorniki AdBlue a środowisko – co warto wiedzieć?

Wpływ AdBlue na emisję spalin jest naprawdę duży. Warto tutaj wiedzieć, że ich wykorzystanie obniża poziom emisji szkodliwych substancji, a jednocześnie pomaga spełnić rygorystyczne normy środowiskowe Unii Europejskiej. Płyn, jakim jest AdBlue, ma jeszcze inną korzyść, a mianowicie zmniejsza zużycie paliwa o ok. 2 do 5% w porównaniu z silnikami spełniającymi wymogi EURO-3. Korzyści ekologiczne AdBlue są więc naprawdę duże. Przede wszystkim w związku ze wzrostem świadomości ekologicznej rośnie zapotrzebowanie na rozwiązania, które wpisują się w ten trend. AdBlue rzeczywiście zasługuje na uwagę. Wynika to w dużej mierze z faktu, że za jego pomocą można poprawić jakość środowiska, a jednocześnie zaoszczędzić. AdBlue jest niczym innym jak wysoce oczyszczonym roztworem mocznika w formie wodnej. Jest w pełni bezpieczny dla środowiska. W silnikach diesla dochodzi do reakcji katalitycznej i powstają opary na bazie amoniaku, które reagują z NOx. Co ważne, dzięki powstaniu wody oraz nieszkodliwych gazów tlenu i azotu emisja spalin zmniejsza się nawet o 90%.

Proste i ekologiczne rozwiązania oraz inicjatywy w transporcie dla zrównoważonego rozwoju

Wyobraźcie sobie, że 1 na 3 samochody osobowe w Polsce ma silnik diesla. Obecnie jest on uważany za produkt, który emituje naprawdę dużą ilość zanieczyszczeń i to 10 razy większą niż silnik benzynowy. Co istotne, badania pokazują także, że emisja tlenków azotu samochodów z dieslem pięciokrotnie przekracza poziom określony w normach europejskich. W teorii wszyscy użytkownicy diesli powinni zastanowić się nad wymianą samochodów. Jednak jak wiadomo nie jest to możliwe. Włodarze miast starają się podejmować inicjatywy, dzięki którym obniża się ilość emitowanych spalin. Trzeba przyznać, że zastosowanie AdBlue jest wręcz niezbędne. Cechuje go wyjątkowa efektywność w obniżaniu zanieczyszczenia. Pomyślcie tylko, że skoro można obniżyć o 90% emisję CO2, jak wiele korzyści dałoby zastosowanie tego produktu we wszystkich samochodach z napędem diesla. Poprawa jakości powietrza w miastach ma kluczowe znaczenie również dla zrównoważonego rozwoju. Miasta, które uważane są za ekologiczne szybciej podpisują kontrakty z firmami europejskimi.

Zalety stosowania AdBlue w samochodach osobowych i ciężarowych

Proste rozwiązania mogą przynosić naprawdę niebagatelne korzyści. Mając samochody z silnikiem diesla wbrew pozorom nie trzeba wcale podejmować bardzo kosztownych inwestycji, wystarczy tylko wprowadzić AdBlue. Dzięki niemu Wasze samochody będą spełniać normy emisji spalin, a w efekcie zmniejszą się negatywne skutki obecności tlenków azotu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że tlenek azotu należy do jednych z najgroźniejszych zanieczyszczeń. Jest zdecydowanie bardziej szkodliwy od dwutlenku siarki i co ciekawe aż 10-krotnie bardziej szkodliwy od tlenku węgla. Transport drogowy jest odpowiedzialny za zanieczyszczenie dużych miast. W efekcie oddychając takim powietrzem zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworów płuc czy też astmy. Aby zniwelować ten problem, można całkowicie zabronić wjazdu samochodów do centrum miasta. Można także zabronić samochodów z silnikiem diesla. Jedno i drugie rozwiązanie obecnie jest mało realne. Ograniczony budżet miast sprawia, że właściciele pojazdów z silnikiem diesla nie mają możliwości otrzymania odszkodowania czy dofinansowania na zakup nowego samochodu. Można natomiast wprowadzić proste rozwiązanie jakim jest AdBlue.

Co to jest AdBlue i jak działa?

AdBlue to wysoce oczyszczony roztwór mocznika w formie wodnej, stosowany w silnikach Diesla. Działa poprzez wtrysk do katalizatora, gdzie przekształca się w amoniak i dwutlenek węgla. Następnie, w reakcji chemicznej z tlenkami azotu (NOx), przekształca je w nieszkodliwy azot i parę wodną, znacząco redukując emisję szkodliwych substancji.

Jakie są korzyści ekologiczne stosowania AdBlue?

Stosowanie AdBlue w silnikach Diesla obniża emisję szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu, o nawet 90%. Pomaga to spełniać rygorystyczne normy środowiskowe Unii Europejskiej, przyczynia się do poprawy jakości powietrza i zmniejsza zużycie paliwa o około 2-5% w porównaniu z silnikami spełniającymi wymogi EURO-3.

Dlaczego AdBlue jest ważne dla zrównoważonego rozwoju transportu?

AdBlue jest kluczowe dla zrównoważonego rozwoju transportu, ponieważ znacząco redukuje emisję spalin z silników Diesla. Dzięki temu poprawia jakość powietrza, szczególnie w miastach, gdzie transport drogowy jest głównym źródłem zanieczyszczeń. Wpływa to na zdrowie publiczne, zmniejszając ryzyko chorób takich jak astma i nowotwory płuc, oraz wspiera realizację celów ekologicznych miast i regionów.

Zobacz również

dofinansowania na zbiorniki na deszczówkę, zbiornik na wodę deszczową, zbiornik na wodę, zbiornik na deszczówkę

Dofinansowanie na zbiornik na deszczówkę – programy

Zmiany klimatu powodują zagrożenie niedoborem wody. Zasoby wodne Polski są niewielkie, niemal trzykrotnie mniejsze w porównaniu do średniej Europy. W odpowiedzi na ten problem powstał w 2020 roku ogólnopolski program “Moja woda”, dostępny dla każdego obywatela kraju.