Konsultacja z doradcą:

Zbiornik na deszczówkę – z czego się składa?

Zbiornik na wodę deszczową pozwala w prosty sposób odzyskiwać i ponownie wykorzystywać deszczówkę. Pojemniki tego typu mogą mieć formę zarówno prostych beczek, jak i zaawansowanych systemów połączonych z kanalizacją lub systemem automatycznego nawadniania. Wyjaśniamy, z czego zbudowany jest naziemny i podziemny zbiornik na deszczówkę.

Budowa zbiornika na deszczówkę – od czego zależy?

Zbiornik na wodę opadową zawsze powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb jego użytkowników. Na rynku dostępne są dwa podstawowe modele zbiorników na deszczówkę: naziemne i podziemne. Naziemne pojemniki na deszczówkę mają uniwersalne zastosowanie. Zbiornik na deszczówkę 1000l pozwala pozyskać ilość wody wystarczającą do użytku w standardowych gospodarstwach domowych. Pojemniki tego typu montuje się bezpośrednio przy elewacji i łączy z rynnami. Zazwyczaj naziemne pojemniki na deszczówkę mają więc bardzo prostą budowę.

Bardziej skomplikowany jest natomiast podziemny pojemnik na deszczówkę, który zbiera wodę opadową z całego systemu orynnowania i często również rozprowadza ją bezpośrednio do gruntu. Zwykle podziemne zbiorniki na deszczówkę można ze sobą łączyć, tworząc systemy pozwalające gromadzić nawet kilkadziesiąt tysięcy litrów wody.

Konstrukcja zbiornika na deszczówkę uzależniona jest również od sposobu wykorzystania wody opadowej. Jeśli ma być ona przeznaczona do użytku w gospodarstwie domowym, zbiornik musi być wyposażony w filtr do uzdatniania, który usuwa szkodliwe zanieczyszczenia i bakterie gromadzące się w deszczówce. Z kolei, aby wykorzystać wodę ze zbiornika do podlewania roślin, wystarczy zwykle zaopatrzyć się w pompę ciśnieniową i wąż ogrodowy.

Naziemny zbiornik na deszczówkę – konstrukcja i najważniejsze elementy

Prosty naziemny zbiornik na deszczówkę na pierwszy rzut oka przypomina zwykłą beczkę. Pojemniki tego typu najczęściej wykonane są z wytrzymałego i odpornego na promieniowanie UV i inne czynniki środowiskowe polipropylenu. U góry zbiornika znajduje się otwierana, przykręcana pokrywa. Zabezpiecza ona zbiornik na wodę deszczową przed zanieczyszczeniami, dostępem dzieci i zwierząt. U góry zbiornika znajdują się ponadto specjalne uchwyty – ułatwiające montaż i transport.

Naziemny pojemnik na deszczówkę posiada dwa otwory. W górnej części zbiornika znajduje się otwór czerpalny, do którego montuje się kran. Umożliwia on pobieranie wody opadowej. W dolnej części zbiornika usytuowany jest natomiast otwór spustowy. Dzięki niemu po okresie użytkowania zbiornika można go w prosty sposób całkowicie opróżnić.

Bardzo ważnym elementem pojemnika na deszczówkę jest również system filtracyjny wyposażony w sito, które oczyszcza wodę z zanieczyszczeń. Dodatkowo w zbiornikach naziemnych można zamontować również pompę ciśnieniową, umożliwiającą pompowanie deszczówki pod ciśnieniem i używanie w połączeniu z wężem ogrodowym. Niezbędną częścią zbiornika na deszczówkę jest także przelew awaryjny – odprowadza on nadmiar wody do kanalizacji lub bezpośrednio na działkę i chroni przed przepełnieniem się zbiornika.

Podziemny zbiornik na wodę deszczową – z czego się składa?

Podziemne zbiorniki na deszczówkę, podobnie jak te naziemne, zwykle wykonywane są z polipropylenu. Charakteryzują się jednak z reguły znacznie większą pojemnością. Zbiornik na deszczówkę 5000l lub większy połączony jest z całym systemem rynnowym, dzięki czemu gromadzi 100% wody opadowej z budynku. Woda dopływa do niego za pomocą rury spustowej, a wypływa kanałem odpływowym.

Zbiornik na deszczówkę podziemny zbudowany jest z dwóch stref: gromadzenia i oczyszczania wody. Deszczówka, która wpływa do zbiornika, przepływa najpierw przez kosz filtracyjny, który oczyszcza ją z większych zanieczyszczeń takich jak gałązki czy liście. Pojemnik na deszczówkę podziemny powinien być wyposażony również w pompę, która może być zainstalowana w środku zbiornika lub na zewnątrz.

Podziemne zbiorniki na wodę deszczową posiadają również otwór rewizyjny, który zapewnia dostęp do pojemnika oraz właz montażowy z pokrywą chroniącą przed dostępem do wody.

W zależności od sposobu zagospodarowania deszczówki zbiornik na deszczówkę można połączyć z centralą deszczową, systemem rozsączającym lub zraszaczami ogrodowymi. Podobnie jak w przypadku zbiorników naziemnych w pojemniku podziemnym nie może zabraknąć odpowiednich zabezpieczeń. Niektóre zbiorniki wyposażone są dodatkowo w nadbudowę teleskopową czy przegrodę, która umożliwia stworzenie wewnątrz dwóch komór i wykorzystanie pojemnika również jako zbiornika na nieczystości.

Zobacz również

Jak działa oczyszczalnia ekologiczna?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak można przyczynić się do ochrony środowiska, będąc właścicielem domu jednorodzinnego? Odpowiedź jest prostsza niż myślisz! Przedstawiamy Ci ekologiczną oczyszczalnię ścieków