Zbiornik na wodę deszczową – naziemny czy podziemny? Co wybrać?

Deszczówka to ekologiczne i zupełnie darmowe źródło wody. Aby gromadzić i później wykorzystywać wodę opadową w swoim domu lub ogrodzie, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik na deszczówkę. Pojemniki na wodę deszczową dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: naziemne i podziemne. Czym różnią się oba typy? Jak wybrać zbiornik na wodę deszczową idealnie dopasowany do swoich potrzeb?

Naziemny zbiornik na deszczówkę – charakterystyka i zalety

Naziemny zbiornik na wodę deszczową przeznaczony jest do zbierania wody opadowej bezpośrednio z dachu budynku, za pośrednictwem rynien. Montuje się go zwykle przy ścianie budynku, w pobliżu rynny. Zbiornik na deszczówkę naziemny ma zazwyczaj prostą konstrukcję. Najczęściej wykonany jest z tworzywa sztucznego (polietylenu). Dzięki temu jest odporny na działanie czynników środowiskowych, a przy tym lekki i łatwy montażu.

Zbiorniki naziemne na wodę deszczową na ogół wyposażone są w specjalny kran, który umożliwia łatwe dozowanie wody. Dodatkowo pojemniki tego typu można połączyć z wężem ogrodowym, by bezpośrednio wykorzystać wodę do podlewania ogrodu. Aby ich użytkowanie było bezpieczne, posiadają specjalne zabezpieczenia, które chronią je przed przepełnieniem. Korzystanie z naziemnych zbiorników na deszczówkę, nie wymaga wykonywania wykopów ani montowania specjalnych instalacji w ogrodzie. Tego typu pojemnik na deszczówkę wystarczy podłączyć do rynny, z czym zwykle bez problemu poradzą sobie osoby nieposiadające specjalnej wiedzy technicznej. W razie potrzeby można też bez problemów przestawić je w inne miejsce. Zbiorniki naziemne nie wymagają specjalnej konserwacji – po sezonie wystarczy opróżnić je z wody i schować.

Zbiorniki na wodę deszczową – co jeszcze warto wiedzieć? 

Naziemny zbiornik na wodę deszczową może mieć różną pojemność. Średnio jest w stanie magazynować kilkaset litrów wody opadowej, ale można też zakupić naziemny zbiornik na deszczówkę 1000l. Szczególną popularnością cieszą się małe pojemniki na wodę opadową, które można umieścić nawet w małym ogrodzie. Gromadzona w nich woda pozwala w pełni zaspokoić potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego. Z pewnością wystarczy do podlewania kwiatów i trawnika, prac porządkowych czy mycia samochodu.

Najprostsze naziemne zbiorniki na wodę deszczową mają formę beczek lub prostopadłościanów. Nie brakuje jednak bardziej nietypowych propozycji. Pojemnik na deszczówkę może imitować różne materiały, wazy, rzeźby, kwietniki. Za sprawą dużej różnorodności form i faktury zbiorników można łatwo wkomponować je w aranżację ogrodu i uczynić z nich dodatkową dekorację przydomowej przestrzeni.

Podziemny zbiornik na wodę deszczową – najważniejsze cechy

Zbiorniki podziemne na deszczówkę montowane są pod ziemią, dzięki czemu pozostają całkowicie niewidoczne i nie zajmują miejsca w ogrodzie. Podłącza się je do systemu orynnowania całego budynku. Pozwalają więc pobierać wodę ze wszystkich rynien. Produkowane są z wytrzymałych i wodoszczelnych tworzyw, np. polietylenu, polipropylenu, poliestru.

Pojemnik na deszczówkę podziemny wyposażony jest w m.in. filtry, pompy, przewody. Takie zbiorniki nie wpływają na estetykę otoczenia i nie wymagają znacznej przestrzeni, co jest szczególnie ważne, jeśli zależy Ci na gromadzeniu dużej ilości wody, a dysponujesz jedynie niewielkim ogrodem. Ze względu na różnorodne kształty zbiorniki podziemne mogą być instalowane nawet na trudnych i nietypowych terenach.

Pojemniki tego typu zwykle mają też znacznie większą pojemność niż zbiorniki naziemne. Umożliwiają gromadzenie nawet kilkudziesięciu tysięcy litrów wody. Możesz zdecydować się na m.in. zbiornik na deszczówkę 1000 l, 2000 l, 5000 l, 7000 l. Duży zbiornik na deszczówkę 5000 l sprawdzi się nie tylko w gospodarstwie domowym, ale również w użyciu profesjonalnym. Gromadzona w nim woda może służyć do nawadniania upraw ogrodniczych czy rolniczych. Dodatkowo zbiornik na wodę deszczową można zintegrować z ogrodową instalacją nawadniającą lub domowym systemem dystrybucji wody. Niektóre zbiorniki podziemne wyposażone są również w system rozsączania, dzięki czemu mogą służyć do bezpośredniego nawadniania gruntu.

Kolejną zaletą podziemnego zbiornika na deszczówkę jest możliwość instalacji go w dowolnym miejscu w ogrodzie. Co więcej, podziemne zbiorniki na deszczówkę zapewniają optymalne warunki do gromadzenia wody – stałą temperaturę oraz ochronę przed działaniem słońca i rozwojem glonów. Zbiorniki podziemne można też ze sobą łączyć, co umożliwia gromadzenie jeszcze większych ilości wody.

Czym kierować się, wybierając zbiornik na deszczówkę?

Wybór pojemnika na deszczówkę zawsze powinien być poprzedzony gruntowną analizą własnych potrzeb i możliwości. Przy jego zakupie należy wziąć pod uwagę:

  • wielkość odwadnianej powierzchni,
  • sposób wykorzystania wody opadowej,
  • warunki panujące na działce,
  • dostępną przestrzeń do zagospodarowania,
  • preferencje estetyczne,
  • zasoby finansowe.

Dobry zbiornik na deszczówkę to inwestycja na długie lata. Jego zakup należy więc starannie przemyśleć. Z pewnością warto skorzystać przy tym z pomocy fachowców. Aby wybrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę, najlepiej skonsultować się z naszym specjalistą, który pomoże w doborze pojemnika na wodę opadową.

Zobacz również

Jaką oczyszczalnię wybrać do domu jednorodzinnego?

Zgodnie z przepisami prawa na każdym właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Przy braku warunków technicznych pozwalających na realizację takiej inwestycji lub ekonomicznej nieopłacalności przedsięwzięcia alternatywą pozostaje budowa przydomowej oczyszczalni ścieków.