Zbiornik na wodę – jakie są jego rodzaje i zastosowania?

Zbiornik zbierający wodę deszczową to bardzo ważny element działki czy przydomowego ogrodu. Korzystanie z całkowicie ekologicznego i ekonomicznego źródła wody to duże dobrodziejstwo. Szczególnie gdy wszystko drożeje, utrzymanie gospodarstwa jest bardzo trudne, a wody zaczyna brakować. Zebrana w pojemniku woda może być wykorzystana do prac gospodarskich lub zraszania i podlewania ogrodu.

Zbiornik na wodę deszczową – jak to działa?

Zbiornik na wodę deszczową działa według prostej zasady. System rynnowy zbiera spływającą z dachu wodę i doprowadza ją do zbiornika za pomocą rury spustowej. Przedtem zostaje oczyszczana za pomocą filtra koszowego z małymi oczkami. Zbiornik zbierający wodę opadową zaopatrzony jest w zaworki i rury potrzebne do pobierania wody. Ma też specjalne otwory, które są przeznaczone na montaż węża i kranika.

Zbiornik naziemny czy podziemny?

Do wyboru są dwa rodzaje łapaczy deszczówki. Pierwszy to model naziemny, który jest idealnym rozwiązaniem dla gospodarstw większych, na których jest dostateczna ilość miejsca. Każdy z tych zbiorników powinien być wyposażony w przelew awaryjny oraz system odpowietrzania, aby mógł dobrze funkcjonować. Ich pojemność wynosi zazwyczaj od 280 do 22000l. Istnieje możliwość rozbudowania ich w większe baterie, czyli połączenie kilku zbiorników w jedną całość. Jeśli decydujesz się na taki rodzaj pojemnika, pamiętaj, że mogą stać tylko i wyłącznie w miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0 st.C. Wtedy może dojść do zamarzania wody, a w następstwie do zniszczenia pojemnika. 

Natomiast zbiorniki podziemne są znacznie droższe od naziemnych i mogą pomieścić więcej wody deszczowej. Co więcej, charakteryzują się wysoką odpornością na niską temperaturę, ponieważ znajdują się ok. 50 cm. pod ziemią. Zbiornik na wodę deszczową podziemny składa się  ze strefy gromadzenia, a także czyszczenia wody. Dzięki temu jest ona oczyszczana, zanim trafi do ponownego użycia. Jeśli planujesz zakup takiego modelu, pamiętaj, że będziesz potrzebować trochę miejsca również na przyłącza, ale też 20 cm. wokół pojemnika, To przestrzeń potrzebna na położenie grubej warstwy piasku lub grysu. Jest to potrzebne po to, aby zmniejszyć nacisk gruntu na zbiornik na deszczówkę. 

Kilka ciekawych modeli w sklepie Xymen

Sklep Xymen: https://xymen.pl/58-zbiorniki-na-wode-deszczowa oferuje swoim klientom pojemniki na wodę deszczową wiodących na rynku producentów, takich jak: MARSEPLAST, NOLEN czy KINGSPAN. Są to produkty wykonane z drobiazgową starannością i spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa. Pojemniki na deszczówkę naziemne mają również Krajową Ocenę Techniczną o numerze ITP-KOT-2020/0032 wydaną przez Instytut Technologiczno-Przyrodniczy. Ocena ta poświadcza zgodność z obowiązującymi normami i możliwość wykorzystania do budowy przydomowych instalacji odwodnienia.

Zbiorniki naziemne znajdziesz w sklepie w kilku pojemnościach – od 240 do 2000l. To np. kompaktowy i funkcjonalny zbiornik na wodę deszczową MARSEPLAST AQUATOWER 2000L. Zajmują niewiele miejsca, przystosowane są do warunków zewnętrznych, wytrzymałe i odporne na działanie promieniowania UV. Wykonane zostały z przyjaznego dla środowiska polietylenu i dostępne są w trzech kolorach: szarym, zielonym i niebieskim. 

Drugi zbiornik zbierający wodę deszczową ze sklepu Xymen to zbiornik na wodę deszczową MARSEPLAST Drop Water 4.0 4000L. Większywykonany z PEHD metodą rotomouldingu – techniką formowania tworzyw sztucznych, jest bardzo szczelny. Można zainstalować go nawet  w gruncie o wysokim poziomie wód gruntowych dzięki solidnej konstrukcji i specjalnie wyprofilowanemu dnu. Ma też zastosowanie jako pojemnik do magazynowania ścieków pochodzących z gospodarstwa domowego.

Wśród podziemnych pojemników na deszczówkę w sklepie dostępny jest np. bardzo pojemny zbiornik na wodę deszczową MARSEPLAST BOLT 7000L. To idealne rozwiązanie dla osób, które szukają niskiego zbiornika. Zaopatrzony jest w automatyczną pompę LIFT i kosz filtracyjny. Jest możliwość doinstalowania filtra przelewowego przed pojemnikiem. Jest top wyjątkowym modelem ze względu na nadbudowę w zestawie, dzięki której jest pewność osiągnięcia poziomu zbiornika jak średnia głębokość kanalizacji deszczowej wokół domu. Co ważne, można go umieści dość płytko, nawet przy niesprzyjających warunkach glebowych. 

Oszczędzanie wody to zadanie dla każdego, ale szczególnie dla właścicieli domków jednorodzinnych. Zbiorniki na deszczówkę skutecznie ograniczają zużycie wody użytkowej. Dobrych rozwiązań jest wiele, ale najważniejsze, aby wybrać to, najlepiej dopasowane do swoich potrzeb.

Zobacz również

konkurs xymen

Konkurs EcoMaster!

🍃 Kolejny rok naszej działalności to kolejny konkurs EcoMaster! 👉 Idąc za Waszym głosem w tym roku rezygnujemy z nagród rzeczowych, na rzecz nagród finansowych,

Czym jest studnia chłonna i jak działa?

Każdy inwestor na swoim terenie powinien szukać rozwiązań, które pozwolą zwiększyć wygodę, ale też zaoszczędzić. Doskonałym tego przykładem jest studnia chłonna, którą można zamontować w swoim przydomowym ogrodzie. Warto na jej temat dowiedzieć się więcej i poznać jak działa.