Konsultacja z doradcą:

Jaki metraż drenażu rozsączającego wybrać?

Niezwykle istotne znaczenie ma dobór metrażu drenażu rozsączającego. Dziś podpowiemy Wam, jaki należy wybrać.

Drenaż rozsączający – o czym należy pamiętać?

Decydując się na przydomowy system oczyszczania ścieków, bezwzględnie należy przestrzegać przepisów, które zawarte są w rozporządzeniu ministra środowiska. Istotnym elementem jest stosowanie studzienki kontrolno-rozdzielające. Niewątpliwie, aby oczyszczalnia ścieków prawidłowo działała, musi być dobrana do warunków geologicznych, ale też do ilości osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym. Przyjmuje się, że długość drenażu dla jednego mieszkańca powinna wynosić od 8 do 12 m. Oznacza to, że długość drenażu rozsączającego zależy od ilości osób w gospodarstwie domowym. Rury drenarskie należy ułożyć w wykopie o szerokości wynoszącej średnio 50 centymetrów, natomiast jego głębokość powinna wynosić około 75 cm, przy czym należy je ułożyć na 35 cm warstwie żwiru lub otoczaka 16-32mm. Nie można jeszcze zapominać o wentylacji, która znajduje się na końcu drenażu.

Jaka powinna być wielkość drenażu rozsączającego? Poznajcie warunki wykonania 

Niewątpliwie oczyszczalnia ekologiczna drenażowa jest świetnym wyborem. Jednak trzeba przestrzegać konkretnych warunków, a mianowicie odległość pomiędzy studnią a przewodem rozsączającym ścieki musi wynosić minimum 70 metrów. Grunt powinien być przepuszczalny. Najlepiej zainstalować oczyszczalnię w gruncie piaszczystym. Zarówno zbyt przepuszczalny grunt, jak i podłoże gliniaste jest nieodpowiednie. To wynika z faktu, że ścieki przenikają przez taki grunt bardzo szybko, nim zdążą się rozłożyć. Zwierciadło wód gruntowych musi być położone minimum 1,5 metra poniżej dna rozsączania. Jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki, to można uformować nasyp, który zwany jest inaczej kopcem filtracyjnym. Właśnie do takiego kopca wprowadza się rury drenarskie.

Jak już wspominaliśmy, wielkość drenażu rozsączającego musi być dobrana pod ilość osób, które będą korzystać z oczyszczalni w ramach gospodarstwa domowego. W przypadku 6-7 osób drenaż rozsączający powinien wynosić 48 mb, a osadnik gnilny powinien mieć pojemność 3000 l. Analogicznie dla gospodarstw liczących od 1 do 4 osób należy wybrać drenaż wynoszący 36 mb. Jeżeli chodzi o wielkość pojemnika, to tutaj należy postawić na osadnik gnilny o pojemności 2000 l. Można zdecydować się także na jeszcze większy drenaż wynoszący 72 mb, który zalecany jest dla gospodarstw domowych, w których zamieszkuje około 8 osób. Oczywiście oczyszczalnie ekologiczne drenażowe stosuje się nie tylko w domach jednorodzinnych czy wielorodzinnych. Także posiadając domek letniskowy czy ogródek działkowy warto zdecydować się na takie rozwiązanie, które jest naprawdę dobrą alternatywą dla zwykłego szamba. Przede wszystkim oczyszczalnia ekologiczna drenażowa jest zdecydowanie bardziej funkcjonalna i właściwie bezobsługowa. W takim przypadku wystarczy wybrać drenaż mający 18 mb, gdzie osadnik gnilny posiada pojemność 1000 l. 

Zalet przydomowej oczyszczalni ścieków jest naprawdę sporo. Przede wszystkim jest to naprawdę niski koszt eksploatacji w porównaniu do tradycyjnego szamba czy też kanalizacji. Osad wystarczy wywozić raz do roku. Niewątpliwie nie pojawiają się też nieprzyjemne zapachy, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego szamba. Trzeba jeszcze pamiętać o jednej zasadzie, a mianowicie, im większa ilość komór w zbiorniku, tym oczyszczanie ścieków jest skuteczniejsze. Zamiast jednokomorowej, lepiej wybrać dwukomorową lub trzykomorową oczyszczalnię.      

Zobacz również

5 mitów na temat oczyszczalni ekologicznych

Oczyszczalnie ekologiczne to rozwiązania, które zyskują w Polsce coraz więcej zwolenników. Wynika to z faktu, że są dużo wygodniejsze i tańsze w eksploatacji niż tradycyjne szamba.