Konsultacja z doradcą:

Jaki zbiornik na deszczówkę? Porównanie zbiorników marek Marseplast i Metria

Jaki zbiornik na deszczówkę? 

Zbiornik na deszczówkę to ekologiczna inwestycja, która daje dostęp do darmowego źródła wody. Możesz ją wykorzystać do podlewania ogrodu lub w trakcie użytkowania niektórych urządzeń gospodarstwa domowego. Jeśli zastanawiasz się, jaki zbiornik na deszczówkę kupić, przeczytaj ten artykuł. Wspominamy o najważniejszych modelach marek Marseplast i Metria. 

Co wyróżnia zbiorniki na deszczówkę Marseplast?

Marseplast to firma, która od ponad 20 lat dostarcza rozwiązania służące magazynowaniu wody deszczowej. Jej zbiorniki plastikowe na wodę deszczową wykonane są zgodnie z technologią formowania rotacyjnego. Gwarantuje to bezpieczeństwo baniaków monolitycznych, a także łatwość użytkowania i montażu.

Szeroki katalog produktów Marseplast obejmuje zbiorniki na deszczówkę naziemne oraz podziemne. Mając bogaty wybór, łatwo znajdziesz pojemność dostosowaną do potrzeb gospodarstwa. Zbiorniki na wodę deszczową występują w konfiguracjach:

  • Naziemne: 500 l, 1000 l, 1500 l oraz 2000 l
  • Podziemne: 1000 l, 2500 l, 3500 l, 5000 l i 7000 l 

Popularny model zbiornika na wodę deszczową Marseplast DropWater 

Modele zbiorników na wodę deszczową DropWater firmy Marseplast wykonano z wysokiej jakości tworzywa (polietylenu), posługując się techniką rotomuldingu. Cechuje je, charakterystyczna dla produktów Marseplast,  trwałość oraz wyjątkowa szczelność. Zbiorniki DropWater są przeznaczone do montażu pod ziemią, dzięki czemu nie psują estetyki otoczenia. 

Baniak na deszczówkę Marseplast DropWater to duży zbiornik bezciśnieniowy, którego głównym zadaniem jest magazynowanie wody deszczowej. Ten sporych rozmiarów model jednokomorowy może być rozbudowany do dwukomorowego, co znacznie poszerza listę możliwych zastosowań. Pełną funkcjonalność zyskuje razem z osprzętem dodatkowym, jako zbiornik na deszczówkę z pompą.

Marseplast DropWater to zbiornik na deszczówkę 3000 l. Ponieważ ma tak dużą pojemność, można dla niego znaleźć wiele zastosowań alternatywnych. Producent wskazuje, że można go wykorzystać w celu magazynowania ścieków bytowo-gospodarczych i komunalnych. Jako pojemnik dwukomorowy sprawdzi się w zabudowie ekologicznej oczyszczalni ścieków. 

Bogata oferta na zbiorniki Metria

Jeśli chodzi o firmę Metria, zbiorniki na wodę dostępne są w różnych konfiguracjach. Popularnym modelem tej firmy jest zbiornik na deszczówkę 2000 l, który przyda się w każdym gospodarstwie domowym, stawiającym na zrównoważony rozwój i ekologię.

Oprócz wspomnianej pojemności producent zapewnia zbiorniki na deszczówkę podziemne o pojemności 3000 l i 4000 l. Mogą funkcjonować jako jedno- lub dwukomorowe. Zbiorniki te typowo wykorzystuje się do gromadzenia wody odprowadzanej z rynien, ale mogą służyć również jako osadnik gnilny lub szczelne szambo.

Pompa pływakowa czy automatyczna – co jest lepsze?

Zastosowanie odpowiedniej pompy pozwala na sprawną dystrybucję wody, na przykład w celu podlewania ogrodu. Jest to szczególnie ważne, gdy montujemy zbiornik na deszczówkę podziemny. Najpopularniejsze pompy wirowe zatapialne są sterowane wyłącznikiem pływakowym lub automatycznym. Wiele osób zastanawia się, które rozwiązanie jest lepsze.

Pływak wykrywa niski poziom wody i uruchamia elektrozawór na rurze wodociągowej. Kiedy odpowiednią ilość wody zostanie zmagazynowana, wyłącznik pływakowy automatycznie odetnie dopływ. To rozwiązanie pozwala na ciągłą pracę systemu nawadniającego ogród.

Jeśli chodzi o pompy zanurzeniowe, niektóre wykorzystują systemy elektronicznej kontroli poziomu wody. Takie automaty zastępują przełączniki pływakowe. Mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem, o ile zastosowane podzespoły są wysokiej jakości. Jeśli chodzi o baniak na deszczówkę, nie warto oszczędzać na jakości elementów sterujących.

Jak wygląda użytkowanie zbiornika bez pompy?

Zbiorniki na deszczówkę naziemne do pewnego stopnia mogą być użytkowane bez pompy. Jest to jednak bardzo uciążliwe, a do tego pozbawia możliwości pełnego wykorzystania produktu. W przypadku modeli podziemnych, dostęp do zgromadzonej deszczówki jest możliwy wyłącznie dzięki wydajnej pompie.

Zobacz również

Przydomowa oczyszczalnia- zgłoszenie krok po kroku

W coraz większej ilości gospodarstw domowych, które pozbawione są dostępu do kanalizacji, właściciele decydują się na usunięcie problematycznego zbiornika bezodpływowego i zastąpienie go ekologiczną  przydomową oczyszczalnią ścieków.