Osadnik gnilny – czym jest i jak funkcjonuje?

Jeśli chcemy zastąpić szambo przydomową oczyszczalnią ścieków, warto prześledzić, jak wygląda cały proces filtrowania ścieków w przydomowej oczyszczalni. Poniżej dowiesz się jaką rolę w procesie pełni osadnik gnilny, jak działa i gdzie najlepiej go zamontować. Wielkość i rodzaj osadnika gnilnego ma znaczenie w działaniu instalacji, dlatego przed zakupem dobrze jest poznać różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami.

Czym jest osadnik gnilny?

Osadnik gnilny jest szczelnym zbiornikiem pobierającym ścieki produkowane przez domowników, wykorzystując przewód kanalizacyjny. Zwany jest też osadnikiem wstępnym, ponieważ jego rola polega na początkowym oczyszczaniu ścieków.

Zakładasz przydomową oczyszczalnię ścieków i szukasz odpowiednich produktów? Zadzwoń!

Osadnik gnilny – jak działa?

W zapełnionym, szczelnym zbiorniku poprzez sedymentację, ścieki zostają wstępnie podczyszczone. W wyniku tego procesu, na dno opadają części stałe, cięższe od ścieków, tworząc osad, który ulega fermentacji. Natomiast na powierzchni zebranych zanieczyszczeń zbierają się lżejsze związki i tłuszcze, tworząc tak zwany kożuch, który należy co jakiś czas usuwać.

Aby uznać proces za skuteczny, powinien trwać ok. 3 dni. Po tym czasie, ścieki na wylocie z osadnika gnilnego są podczyszczone w ok. 65%.

Po zakończeniu tego etapu ciecz przemieszcza się do kolejnego etapu procesu oczyszczania, który przebiega już poza osadnikiem gnilnym, czyli w gruncie, na przykład w systemie drenażu rozsączającego.

Osadnik gnilny warto usytuować niedaleko domu, ponieważ docierające do zbiornika ścieki są jeszcze ciepłe, proces ich rozkładu jest jeszcze sprawniejszy.

Do zakopanego zbiornika musi być zapewniony stały dostęp, w celu jego wyczyszczenia. Ważne, aby osadnik gnilny po zakopaniu nie był narażony na obciążenia, dlatego należy zwrócić uwagę, aby nie montować go w obrębie drogi dojazdowej.

Zbiornik wymaga również wentylowania, ponieważ procesy rozkładu w osadniku tworzą nieprzyjemne zapachy i niebezpieczne gazy. W większości przypadków do wentylacji można wykorzystać najbliższy pion kanalizacyjny w budynku, wyprowadzony ponad dach.

Rodzaje osadników gnilnych

Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie osadnika gnilnego, na pewno przed zakupem zrodzi się nam pytanie: Jaki osadnik gnilny wybrać?

Jego  wielkość musi być dostosowana do ilości domowników. Powinien pomieścić wszystkie ścieki, które powstają w danym domu w ciągu 3 dni.

Nie bez znaczenia jest czy wybierzemy osadnik gnilny jednokomorowy, osadnik gnilny dwukomorowy czy osadnik gnilny 3 komorowy. Zwiększenie liczby komór wydłuża drogę ścieków, co z kolei poprawia skuteczność oczyszczania. Dzięki komorom proces rozdzielania w zbiorniku przebiega efektywniej i sprawniej. Przy małych oczyszczalniach ścieków zastosowanie znajdzie najczęściej zbiornik jednokomorowy lub dwukomorowy.

Na rynku dostępny jest również osadnik gnilny z drenażem rozsączającym. Drenaż rozsączający jest układem perforowanych rur zamontowanych pod ziemią. Za ich pomocą, wstępnie oczyszczone w osadniku ścieki, przechodząc przez warstwy filtracyjne żwiru i piachu (na których ułożony został drenaż) ulegają rozkładowi z wykorzystaniem mikroorganizmów.

Jeśli chcemy zastąpić szambo przydomową oczyszczalnią ścieków, warto prześledzić, jak wygląda cały proces filtrowania ścieków w przydomowej oczyszczalni. Poniżej dowiesz się jaką rolę w procesie pełni osadnik gnilny, jak działa i gdzie najlepiej go zamontować. Wielkość i rodzaj osadnika gnilnego ma znaczenie w działaniu instalacji, dlatego przed zakupem dobrze jest poznać różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami.

Zastanawiasz się jakie rozwiązanie najlepiej się u Ciebie sprawdzi? Skontaktuj się z nami!

Co to są osadniki gnilne?

Osadniki gnilne to systemy ścieków, które wykorzystują naturalne procesy rozkładu biologicznego do oczyszczania ścieków.

Jak działają osadniki gnilne?

Osadniki gnilne pozwalają na oczyszczenie ścieków poprzez bakterie beztlenowe, które rozkładają substancje organiczne, przekształcając je w biogaz i osady.

Czy osadniki gnilne są ekologiczne?

Tak, osadniki gnilne wykorzystują naturalne procesy biologiczne, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko.

Jakie są różnice między osadnikami gnilnymi a innymi systemami oczyszczania ścieków?

Osadniki gnilne różnią się głównie sposobem przetwarzania ścieków, wykorzystując proces gnilny, w odróżnieniu od procesów chemicznych czy mechanicznych.

Zobacz również

Czy warto zamontować biologiczną oczyszczalnię ścieków?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to nie tylko przydomowe szambo. Niemożność przyłączenia budynku do miejskiej kanalizacji nie musi być problemem. Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? Ile kosztuje? Jaką wybrać? Te pytania mogą spędzać sen z powiek. Śpieszymy z odpowiedzią!