Konsultacja z doradcą:

Umiejscowienie oczyszczalni ścieków w zależności od gruntu

Inwestorzy, którzy zastanawiają się nad montażem przydomowej oczyszczalni ścieków, z pewnością zastanawiają się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Z uwagi na to, że panuje wiele powszechnych opinii dotyczącymi tego, że taka instalacja wymaga dużej powierzchni i gruntów odpowiedniego rodzaju. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat. 

Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków może być montowana na każdym rodzaju gruntu?

Eko oczyszczalnia przydomowa tak naprawdę może zostać zamontowana na każdym rodzaju gruntu. Na przełomie lat wiele się zmieniło, a możliwości technologiczne znacznie ewaluowały. Na rynku dostępne są różnego rodzaju systemy wstępne, a także systemy rozsączania. Co więcej, przeprowadzanie oczyszczania w biologicznych oczyszczalniach hybrydowych oraz osadnikach trzykomorowych, sprawia, że oczyszczalnie można zamontować praktycznie wszędzie. 

Jakie są uwarunkowania montażu oczyszczalni ścieków w zależności od rodzaju gruntu?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków w gruncie gliniastym może być budowane, tylko jeśli weźmie się pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii. Przede wszystkim należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego i upewnić się pozwala on na budowę oczyszczalni. Jeśli w dokumencie określone jest szambo, trzeba złożyć specjalny wniosek o zmianę warunków. 

Na etapie montażu oczyszczalni ścieków, trzeba także zastanowić się, jaki konkretnie model wybrać. W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych najlepiej sprawdzi się przydomowa oczyszczalnia ścieków z rozsączaniem w nasypie. Natomiast przy niskim poziomie wód można postawić na zwykły drenaż lub studnię chłonną. 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków na podmokłym terenie wiąże się z trochę innymi zasadami. Należy jedynie umiejscowić oczyszczalnie we właściwym miejscu i zabezpieczyć przed napływem wód (przepompowanie ścieków za zbiornikiem oczyszczalni).

Jakie trzeba spełnić wymagania, aby możliwe było zamontowanie oczyszczalni na specyficznym gruncie?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to dobre rozwiązanie niezależnie od tego, na jakim terenie umiejscowiona jest działka. Jednak w przypadku szczególnie specyficznych gruntów należy spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim oczyszczalnia powinna znajdować się w określonych w ustawie odległościach od budynku, a także od studni z wodą pitną i granicy sąsiedniej działki. 

Aby móc budować przydomową oczyszczalnię, w niektórych sytuacjach konieczne jest także uzyskanie specjalnego pozwolenia wodnoprawnego. Warto dopełnić wszelkie formalności, aby instalacja powstała zgodnie z obowiązującym prawem i spełniała swoje zadanie bez żadnych problemów i trudności. W przypadku specyficznych gruntów jest to szczególnie ważne. 

Zobacz również

Jak działa oczyszczalnia ekologiczna?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak można przyczynić się do ochrony środowiska, będąc właścicielem domu jednorodzinnego? Odpowiedź jest prostsza niż myślisz! Przedstawiamy Ci ekologiczną oczyszczalnię ścieków