Konsultacja z doradcą:

Przydomowe oczyszczalnie ścieków 2000 l dla 4 osób – jakiego producenta wybrać?

Wybór przydomowej oczyszczalni ścieków ma niewątpliwie duże znaczenie dla wygody oraz komfortu. Trzeba oczywiście przestrzegać określonych obostrzeń. Jednym z nich jest fakt, że nie może być ona zbudowana na terenach skanalizowanych bądź w miejscach, gdzie ryzyko zalania jest duże. Dziś podpowiemy Wam, jaka przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie najlepsza dla 4 osób.

Czym kierować się przy wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków dla 4 osób?

Zacznijmy od tego, że szukając przydomowej oczyszczalni ścieków dla 4 osób, należy kierować się jej jakością oraz funkcjonalnością. Pewne jest to, że trzeba ją dobierać pod kątem ilości domowników. Według wytycznych zapotrzebowanie na wodę dla domów, gdzie mieszkają 4 osoby, wynosi 150 l na dobę. Trzeba jeszcze pamiętać o wyborze wielkości osadnika. Aby ścieki zostały dobrze oczyszczone, muszą przebywać w osadniku przez 3 doby. Przetrzymywanie ich dłuższy czas może powodować ich gnicie. Jedna osoba przez 3 dni produkuje średnio od 450 do 500 l ścieków, a to oznacza, że dla 4 osób najlepsza będzie przydomowa oczyszczalnia ścieków 2000 l.

Nie można też zapominać o tym, jak ważny jest materiał, z którego wykonany jest osadnik. Przede wszystkim musi być on niezwykle trwały, ale też odporny na uszkodzenia mechaniczne, czy działanie agresywnych substancji zawartych w ściekach. Nie może też ulegać korodowaniu. Jeżeli osadnik nie będzie szczelny, to niestety trzeba się liczyć z tym, że ścieki dostaną się do gruntu i spowodują jego skażenie, a to bywa niebezpieczne. Można tutaj postawić na zbiornik wykonany z tworzyw sztucznych, choćby polietylenów bądź żywic poliestrowych. Żywice poliestrowe zwane są także laminatami. Są wzmacniane włóknem szklanym. Nie są ciężkie. Alternatywą dla takiego osadnika są zbiorniki wykonane z betonu. Są one naprawdę trwałe i odporne na duże obciążenia. Dobrze pracują nawet w trudnych warunkach. 

Filtr ma znaczenie 

Większość osadników posiada odpowiednio dobrany filtr, który montowany jest na odpływie. Jest to filtr doczyszczający. Dostępne są filtry siatkowe, ale można też znaleźć urządzenia, które posiadają filtr z wyjmowanym wkładem. Rolą takiego filtra jest zatrzymanie resztek zawiesin. Nad filtrem buduje się tzw. nadbudowę z włazem. 

Jaką oczyszczalnię ścieków 2000l dla 4 osób wybrać? 

Oczyszczalnie ścieków dla czterech osób powinny być wydajne. Doskonałym wyborem są oczyszczalnie ekologiczne drenażowe 2000 l. Ich działanie jest bardzo proste. Na samym początku dochodzi do oczyszczania mechaniczno-biologicznego, co ma miejsce w osadniku gnilnym. Tutaj wykorzystuje się bakterie beztlenowe oraz bakterie grawitacyjnego oddzielania cząsteczek. Nim dojdzie do kolejnego etapu, ścieki są klarowane na filtrze. Drugi etap polega na biologicznym doczyszczeniu ścieków w wariancie drenażu rozsączającego. To pozwala na redukcję zanieczyszczeń w granicach nawet 60% w pierwszym etapie oraz 90% w etapie drugim. Dużą rolę odgrywa drenaż rozsączający. Pozwala on na tlenowy etap oczyszczania ścieków, które były wcześniej podczyszczone. Składa się on z układu podziemnych rur drenażowych perforowanych i właśnie te rury wprowadzają wstępnie oczyszczone ścieki do gruntu, by tam nastąpiło ich doczyszczenie. To świetny wybór dla gruntów przepuszczalnych, wśród których możemy wyróżnić np. piaski czy żwiry, ale warto je wykorzystać także w przypadku niskiego poziomu wód gruntowych. Tutaj możemy Wam polecić producenta Metria czy też Euro-Plast. Ich oczyszczalnie ścieków są niezwykle funkcjonalne, ale też spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Można wybrać zarówno zbiornik jednokomorowy, jak i dwukomorowy. Takie rozwiązanie jest niedrogie, zresztą podobnie jak oczyszczalnie ekologiczne tunelowe 2000 l.

Jeżeli na Waszym terenie brakuje miejsca, to przydomowa oczyszczalnia ścieków tunelowa będzie dobrym wyborem. Składa się ona z rury rozsączającej, ramy czy geowłókniny oraz arkusza np. polietylenowego. Dzięki sztywnej rurze dochodzi do równomiernego rozprowadzania ścieków na powierzchni, zaś geowłóknina drenuje i filtruje ścieki. Tunele filtracyjne należy zainstalować bezpośrednio w gruncie rodzimym. Co ważne, nie trzeba stosować żadnych warstw np. żwirowo piaskowym. Dzięki odpowiedniej konstrukcji tuneli w przydomowej oczyszczalni ścieków 2000 l tlen pracuje w całej instalacji, a to z kolei powoduje, że jej nitki są krótsze. Trzeba jeszcze wiedzieć, że dno tunelu pokryte jest śluzowatą błoną biologiczną. Tutaj znów możemy polecić markę Metria, ale też Marseplast.

Koniecznie skorzystajcie z naszych rad i wybierzcie przydomową oczyszczalnię ścieków 2000 l z oferty Xymen.

 

Sprawdź powiązane artykuły

Zobacz również