Zbiorniki na deszczówkę a przepisy budowlane – co warto wiedzieć?

Instalacja zbiornika na deszczówkę nie zawsze wymaga zgłoszenia do urzędu i uzyskania odpowiedniego pozwolenia budowlanego. W praktyce wiele zależy od tego, jaką funkcję ma pełnić zbiornik na deszczówkę, a także, w jakim miejscu jest planowany jego montaż. A więc co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o takiej inwestycji? Czy pozwolenie na zbiornik deszczówki jest zawsze konieczne? Przejdź dalej i poznaj aktualne przepisy w Polsce!

Przepisy w Polsce a zbiorniki na deszczówkę – co musisz wiedzieć, zanim zainstalujesz nowy zbiornik?

W Polsce dokładne regulacje dotyczące wymogów technicznych i prawnych odnośnie do instalacji zbiornika na deszczówkę znajdziesz w Ustawie Prawo budowlane. W Art. 30 tego aktu prawnego pojawia się wzmianka, że budowa zbiornika na deszczówkę wymaga zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej.

W praktyce zgłoszenie to zupełnie co innego niż pozwolenie na zbiornik na deszczówkę. Według Ustawy Prawo Wodne pozwolenia na budowę są wymagane tylko w przypadku:

  • usług wodnych, które dotyczą odprowadzania wody deszczowej lub roztopowej do wód naturalnych lub innych urządzeń wodnych;
  • szczególnego korzystania z wód, użytkowania wody ze stawów i rowów melioracyjnych;
  • montażu urządzeń wodnych takich jak tamy, kanały, rowy i stawy, które służą do odprowadzania ścieków lub wody.

To oznacza, że klasyczne zbiorniki na wodę deszczową możesz zamontować na działce bez konieczności ubiegania się o pozwolenie budowlane.

Zobacz też: Czy zbiorniki na wodę deszczową są opłacalne? Analiza kosztów.

W jakich sytuacjach instalacja zbiornika na deszczówkę wymaga tylko zgłoszenia do urzędu?

Jeśli chodzi o obowiązujące przepisy, zbiorniki na deszczówkę wymagają WYŁĄCZNIE zgłoszenia do urzędu. Tutaj pozwolenie wodnoprawne lub budowlane nie będzie potrzebne, w sytuacji:

Czy wiesz, że…? Zgodnie z przepisami w Polsce baseny i sztuczne zbiorniki na wodę o powierzchni nie większej niż 1000 m2 i głębokości maksymalnie do 3 m mogą zostać wybudowane bez pozwolenia – wyłącznie na podstawie zgłoszenia.

Co ciekawe, zbiorniki na wodę deszczową nie znajdują się na liście obiektów ustawowo wskazanych jako zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.

Są też pewne wyjątki. Jeśli masz działkę oddaną do użytkowania i chcesz zamontować na niej zbiornik podziemny dużej pojemności na deszczówkę, wtedy prawdopodobnie konieczne będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego i budowlanego. Wszystko zależy od tego, jak bardzo skomplikowane będą prace ziemne do przeprowadzenia w związku z planowaną inwestycją.

Przeczytaj także: Jak wybrać zbiornik na wodę deszczową do małego ogrodu?

Prawidłowe usytuowanie instalacji zbiornika na deszczówkę na działce – jak zrobić to legalnie?

Ustawa Prawo budowlane wskazuje na konkretne wytyczne dotyczące bezpiecznego montażu zbiorników na deszczówkę. Prawo w Polsce zakłada, że zbiornik tego typu powinien znajdować się w odległości:

  • co najmniej 5 metrów od budynku;
  • minimum 2 metry od granicy działki.

To najważniejsze techniczne warunki do spełnienia, aby leganie postawić zbiornik na deszczówkę na swojej działce.

Zgodnie z Rozporządzeniami Ministra Infrastruktury oraz Środowiska zbiorniki na deszczówkę muszą być podłączone do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Dodatkowo woda z przepełnionego zbiornika nie może zawierać w sobie więcej niż 100 mg/l zawiesiny ogólnej oraz 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych.

Jeśli szukasz certyfikowanych zbiorników na deszczówkę, możesz je zamówić u nas. Mamy wiele modeli topowych marek takich Metria i Kingspan. Aby zestaw był kompletny, do każdego podziemnego zbiornika na deszczówkę otrzymasz też kanał dopływowy i odpływowy, sito filtracyjne, nadstawkę montażową oraz pokrywę do przykręcenia.

Czy potrzebuję pozwolenia na budowę zbiornika na deszczówkę?

Nie zawsze. W większości przypadków montaż zbiornika na deszczówkę wymaga jedynie zgłoszenia do urzędu, a nie pozwolenia na budowę. Pozwolenie może być konieczne w przypadku dużych podziemnych zbiorników lub inwestycji związanych z usługami wodnymi.

Kiedy wystarczy tylko zgłoszenie zbiornika na deszczówkę?

Zgłoszenie wystarczy, gdy instalujesz naziemny zbiornik na deszczówkę lub montujesz zbiornik w ramach większej inwestycji, np. budowy domu. Nie jest wtedy wymagane pozwolenie budowlane ani wodnoprawne.

Jakie są wymagane odległości zbiornika na deszczówkę od budynku i granicy działki?

Zgodnie z przepisami, zbiornik powinien być usytuowany co najmniej 5 metrów od budynku i minimum 2 metry od granicy działki. To podstawowe warunki, które należy spełnić, by instalacja była legalna.

Czy zbiornik na deszczówkę musi być podłączony do kanalizacji?

Tak, zgodnie z przepisami zbiorniki powinny być podłączone do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Dodatkowo, woda odpływająca z przepełnionego zbiornika musi spełniać określone normy dotyczące czystości.

Zobacz również

Jak działa oczyszczalnia ekologiczna?, przydomowe oczyszczalnie ścieków, oczysczalnia ekologiczna

Jak działa oczyszczalnia ekologiczna?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak można przyczynić się do ochrony środowiska, będąc właścicielem domu jednorodzinnego? Odpowiedź jest prostsza niż myślisz! Przedstawiamy Ci ekologiczną oczyszczalnię ścieków

magazynowanie oleju napędowego, Zbiornik na olej napędowy, zbiornik na olej

Magazynowanie oleju napędowego zgodnie z przepisami – sprawdź o czym pamiętać

Własny zbiornik na olej napędowy to rozwiązanie, które jest wykorzystywane zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i rolników posiadających duże gospodarstwa. Warto jednak mieć świadomość, że magazynowanie oleju napędowego musi odbywać się zgodnie z przepisami prawa, które określa rozporządzenie Ministra MSWiA z 7 czerwca 2010 r.

dofinansowania do budowy przydomowej oczyszczalni, Przydomowe oczyszczalnie ścieków, oczyszczalnia ekologiczna

Dofinansowania do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków

Coraz więcej gospodarstw domowych stawia na ekologię. Przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie wygodne i bez negatywnego wpływu na środowisko. Mimo że jest coraz popularniejsze, wiele rodzin na decyduje się na takowe z powodów finansowych.